Około 30 proc. nastolatków pozostaje on-line cały czas i to niezależnie od zmian miejsca pobytu. 93,4 proc. codziennie korzysta z internetu w domu - wynika z badań “Nastolatki 3.0”, przeprowadzonych w 2016 roku przez NASK.

Zarząd Główny Związku Nauczycielstwo Polskiego zdecydował, że od 20 grudnia 2016 r. rozpoczyna procedury zmierzające do wszczęcia sporu zbiorowego ze wszystkimi szkołami i placówkami objętymi działaniami ZNP. Zaostrzenie kursu przez centralę ma związek z niespełnieniem postulatów wyrażonych w uchwale nr 20/2016 Zarządu Głównego ZNP z 18 października br. w sprawie ogólnopolskiej akcji protestacyjnej ZNP „Nie dla chaosu w szkole” dotyczących.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców i uczniów ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia, dotyczących wprowadzanej reformy systemu oświaty, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydował, że ogólnokształcące szkoły muzyczne I stopnia będą ośmioletnie. Decyzja ta jest wynikiem dążenia do większej korelacji między wprowadzanymi cyklami kształcenia ogólnego a zaproponowanymi cyklami kształcenia w ogólnokształcących szkołach artystycznych.

Sejm uchwalił zmiany w prawie oświatowym

Sejm uchwalił zmiany w prawie oświatowym

W trakcie obrad 32. posiedzenia Sejmu posłowie debatowali nad propozycją reformy edukacji zakładającą m.in. powrót do 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum ogólnokształcącego. Ostatecznie izba uchwalił ustawy Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe. Za ustawą Prawo Oświatowe było 230 posłów, przeciwko – 199, a pięciu wstrzymało się od głosu. Za przyjęciem drugiej ustawy głosowało - 229, przeciw - 199, wstrzymało się - 5 posłów.

Wydział Pedagogiczny UW o nowej podstawie programowej kształcenia ogólnego

Wydział Pedagogiczny UW o nowej podstawie programowej kształcenia ogólnego

Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego opublikował przesłane do MEN - w ramach prekonsultacji - opinie dotyczące projektów podstawy programowej kształcenia ogólnego do szkół podstawowych oraz ramowych planów nauczania. We wstępie, wyrażając nadzieję, iż pomogą one w procesie rzetelnych i wartościowych zmian w tak ważnym dokumencie, dziekan wydziału - prof. dr hab. Anna Wiłkomirska - zaznacza, iż "komentarze i uwagi (...) są efektem przemyśleń, dyskusji, doświadczeń i analizy wyników badań diagnozujących efektywność polskiej edukacji". W rozwinięciu przytaczamy pełną treść opinii.

MEN o przygotowywaniu młodych Polaków do życia w społeczeństwie wielokulturowym

MEN o przygotowywaniu młodych Polaków do życia w społeczeństwie wielokulturowym

Zgadzam się, że ogromnie istotną rolę w przeciwdziałaniu wszelkim przejawom nietolerancji i dyskryminacji odgrywa edukacja. Pragnę podkreślić, że edukacja odgrywa zasadniczą rolę w promowaniu podstawowych wartości społeczeństwa demokratycznego: tolerancji, otwartości na różnorodność, budowaniu szacunku dla godności każdej osoby, sprzyja także przestrzeganiu praw człowieka oraz rządów prawa – pisze minister edukacji  Anna Zalewska narodowej do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Społeczne wysłuchanie publiczne w sprawie oświaty

Społeczne wysłuchanie publiczne w sprawie oświaty

Ogólnopolskie organizacje gmin i powiatów - Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP i Związek Powiatów Polskich - we współpracy z organizacjami społecznymi, działającymi w sferze oświaty, organizują społeczne wysłuchanie publiczne ustawy Prawo oświatowe wraz z przepisami wprowadzającymi, które odbędzie się w poniedziałek 12 grudnia br., od godziny 10.30 do ok. 13.00, w Warszawie w Sali Warszawskiej Pałacu Kultury i Nauki. Organizatorzy do udziału w wysłuchaniu zapraszają uczestników procesu legislacyjnego: kluby poselskie, Kancelarię Prezydenta RP, Ministerstwo Edukacji Narodowej, a także media. Wysłuchanie będzie też transmitowane on-line – w dniu wysłuchania.

Reforma edukacji: Co z uczniami szkół muzycznych? Rzecznik Praw Obywatelskich pisze do MEN oraz MKiDN

Obecnie kształcenie muzyczne na poziomie podstawowym realizowane jest w dwóch typach szkół: szkołach muzycznych I stopnia oraz ogólnokształcących szkołach muzycznych I stopnia. Te ostatnie realizują – oprócz kształcenia artystycznego – również kształcenie ogólne, odpowiadające 6-letniej szkole podstawowej. Uczniowie tych placówek realizują więc jednocześnie obowiązek szkolny, a wraz z ich ukończeniem uzyskują wykształcenie podstawowe. Tymczasem z treści publikacji prasowych i wpływających do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wniosków wynika, że pojawiły się wątpliwości co do tego, czy zmiany, zawarte w projektach ustaw Prawo oświatowe oraz Przepisach wprowadzających ustawę Prawo oświatowe, polegające m.in. na przekształceniu szkół podstawowych w szkoły ośmioletnie obejmą również ogólnokształcące szkoły muzyczne I stopnia.