RPO pyta MEN o zasady przeprowadzania egzaminów maturalnych z języków obcych i języka polskiego

W kolejnym wystąpieniu do MEN, Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił, że w jego ocenie wyjątkiem od zasady zdawania przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym matury powinien być egzamin z języka obcego. Obecna forma egzaminu może prowadzić do sytuacji, w której maturzysta zmuszony jest do zdawania języka, w nauce którego jest mniej zaawansowany, jako przedmiotu obowiązkowego, od którego uzależniony jest pozytywny wynik całego egzaminu maturalnego. Wiąże się to również z koniecznością podejścia do egzaminu ustnego, która nie dotyczy egzaminu z języka obcego jako przedmiotu dodatkowego. Taka sytuacja może zniechęcać uczniów do deklarowania języków obcych jako przedmiotów dodatkowych.

Olimpiada cyfrowa - trwa rejestracja

Olimpiada cyfrowa - trwa rejestracja

Dobiega końca rejestracja uczestników i uczestniczek do pierwszej w Polsce Olimpiady Cyfrowej. Olimpiada jest zatwierdzonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, interdyscyplinarnym konkursem, sprawdzającym kompetencje cyfrowe uczniów i uczennic szkół ponadgimnazjalnych. Formularz zgłoszeniowy będzie aktywny do 8 listopada 2016 r.

Maszerują zmiany w OHP

Maszerują zmiany w OHP

Włączenie OHP w nowy system szkolnictwa zawodowego, szersza oferta pracy za granicą i atrakcyjniejsze oferty zatrudnienia w kraju oraz możliwość uzyskania mieszkania dzięki spółdzielni socjalnej – to propozycje zmian w funkcjonowaniu Ochotniczych Hufców Pracy. Zostały zaprezentowane podczas poniedziałkowej konferencji w Śląskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP w Katowicach, w której uczestniczył sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed.

Samorządy mają głos

Samorządy mają głos

Demokratyczne wybory do władz samorządów uczniowskich odbędą się 30 września 2016 r. w kilkuset szkołach w całej Polsce. Ogólnopolską akcję Samorządy Mają Głos organizuje już po raz szósty Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej. Szkoły, które chcą zorganizować u siebie wybory, mogą się zgłaszać do końca września, rejestrując się na platformie www.wybory.ceo.org.pl.

CKE poinformowała o wynikach egzaminu maturalnego

CKE poinformowała o wynikach egzaminu maturalnego

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informację o wynikach egzaminu maturalnego przeprowadzonego w maju, czerwcu i sierpniu 2016 r.

Kariera w branży motoryzacyjnej - program edukacyjny dla szkół zawodowych i technicznych. Zgłoś swoją klasę!

W ramach kampanii edukacyjnej skierowanej do stołecznych szkół średnich i zawodowych, młodzież bierze udział w cyklu spotkań z inżynierami z norweskiego holdingu Kongsberg Automotive Pruszków. Podczas takich Dni Otwartych korzystają oni z bezpłatnych zajęć oraz zwiedzą podwarszawski zakład. Najbardziej aktywni i zaangażowani uczniowie mają też możliwość wzięcia udziału w letnich praktykach!

Zdobądź stypendium na realizację pasji z PASJOPOLIS!

Zdobądź stypendium na realizację pasji z PASJOPOLIS!

W toruńskich, poznańskich, tczewskich, łódzkich, zielonogórskich i słupskich szkołach ponadgimnazjalnych wystartowała VI edycja Programu Stypendialnego Pasjopolis. Projekt jest skierowany do licealistów, którzy przede wszystkim chcą rozwijać swoje pasje. Nabór wniosków ruszył 5 września, zakończy się 2 października. Program jest realizowany przez firmę Apator SA oraz fundację Platon im. Kuby Rumińskiego.

Rusza nabór wniosków o stypendia "zDolny Śląsk"

Rusza nabór wniosków o stypendia "zDolny Śląsk"

Uzdolnieni Dolnoślązacy mogą starać się o stypendia w XVI edycji Programu Stypendialnego „zDolny Śląsk”. Ufundowane z dotacji Samorządu Województwa Dolnośląskiego i środków Fundacji Edukacji Międzynarodowej wsparcie finansowe adresowane jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.