RPO pyta MEN o zasady przeprowadzania egzaminów maturalnych z języków obcych i języka polskiego

W kolejnym wystąpieniu do MEN, Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił, że w jego ocenie wyjątkiem od zasady zdawania przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym matury powinien być egzamin z języka obcego. Obecna forma egzaminu może prowadzić do sytuacji, w której maturzysta zmuszony jest do zdawania języka, w nauce którego jest mniej zaawansowany, jako przedmiotu obowiązkowego, od którego uzależniony jest pozytywny wynik całego egzaminu maturalnego. Wiąże się to również z koniecznością podejścia do egzaminu ustnego, która nie dotyczy egzaminu z języka obcego jako przedmiotu dodatkowego. Taka sytuacja może zniechęcać uczniów do deklarowania języków obcych jako przedmiotów dodatkowych.

Sprawozdanie z egzaminu maturalnego 2016

Sprawozdanie z egzaminu maturalnego 2016

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na stronie internetowej sprawozdania z egzaminu maturalnego 2016. Podsumowanie zawiera nie tylko ogólne zestawienie, dotyczące m.in. organizacji egzaminu, populacji zdających, wyborów przedmiotów, zdawalności i średnich wyników, ale także dane z poszczególnych przedmiotów, zdawanych podczas tegorocznej matury.

CKE poinformowała o wynikach egzaminu maturalnego

CKE poinformowała o wynikach egzaminu maturalnego

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informację o wynikach egzaminu maturalnego przeprowadzonego w maju, czerwcu i sierpniu 2016 r.

Znamy terminy egzaminu gimnazjalnego i maturalnego w 2017 roku

Znamy terminy egzaminu gimnazjalnego i maturalnego w 2017 roku

Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła dziś harmonogram przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego oraz egzaminu maturalnego w 2017 roku.

RPD: Arkusze egzaminacyjne powinny być wydawane ze szczególną rozwagą

RPD: Arkusze egzaminacyjne powinny być wydawane ze szczególną rozwagą

Zdarza się, że podczas egzaminów gimnazjalnych dochodzi do pomyłek w wydawaniu arkuszy egzaminacyjnych, w skutek czego wyniki testów są unieważniane, a dzieci muszą pisać egzamin ponownie. – Dla uczniów to zupełnie niepotrzebny stres – uważa Rzecznik Praw Dziecka i apeluje do MEN o szczególną mobilizację nauczycieli.

Projekt rozporządzenia w sprawie Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego trafił do konsultacji publicznych

Redakcja portalu, 22 Lipiec 16, komentarze (0)

Określenie trybu i sposobu działania Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego wyznaczonego do rozpatrzenia złożonego odwołania oraz tryb wyznaczania składu Kolegium to główne założenia projektu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej, które zostało wczoraj opublikowane.

RPO kwestionuje obiektywność procedury przeprowadzania ustnego egzaminu maturalnego z języka polskiego

Redakcja portalu, 18 Lipiec 16, komentarze (0)

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty egzamin z języka polskiego w części ustnej należy do przedmiotów obowiązkowych objętych egzaminem maturalnym. W obecnym systemie rekrutacji na studia co do zasady nie jest brany pod uwagę punktowy wynik z egzaminu z języka polskiego w części ustnej. W opinii Rzecznika Praw Obywatelskich nie zwalnia to jednak ustawodawcy z transparentnej procedury przeprowadzania tego egzaminu, która umożliwiałaby zapoznanie się przez uczniów ze sposobem dokonania oceny ich wypowiedzi i możliwościami zakwestionowania oceny budzącej wątpliwość. Ponadto - zdaniem Rzecznika - procedura przeprowadzania ustnego egzaminu, podczas którego losowane jest jedno pytanie sprawia, że egzamin nie daje w pełni miarodajnego obrazu wiedzy ucznia ani jego umiejętności.

OSKKO odpowiada na ministerialne plany reformy oświaty

Redakcja portalu, 15 Lipiec 16, komentarze (0)

OSKKO odpowiada na ministerialne plany reformy oświaty

"Prawie dwie dekady pracy nad wprowadzeniem polskiej oświaty i polskich uczniów, absolwentów w XXI wiek i wielki kapitał ludzki, zbudowany na wspólnej pracy, zaufaniu do państwa, może zostać zaprzepaszczony" - przeczytać można w stanowisku Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty ws. zmian w systemie edukacji ogłoszonych przez ministra edukacji narodowej w dn. 27 czerwca br. Członkowie OSKKO wskazują na negatywne konsewencje zmiany organizacji szkół, zarzucając jednocześnie MEN, iż w debacie społecznej kwestia reorganizacji ustroju szkolnego w ogóle nie była poruszana.