Monitora kształcenia i szkolenia 2016 - już dostępny!

Monitora kształcenia i szkolenia 2016 - już dostępny!

Komisja Europejska udostępniła tegoroczną edycję „Monitora kształcenia i szkolenia”. Publikacja poświęcona rozwojowi systemów kształcenia i szkolenia w UE, przyczynia się do realizacji celów strategicznych ram europejskiej współpracy w dziedzinie kształcenia i szkolenia, ogólnej strategii Komisji na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia oraz europejskiego semestru koordynacji polityki gospodarczej.

KE: Dziesięć działań, które pomogą Europejczykom zdobyć lepsze umiejętności

Redakcja portalu, 12 Czerwiec 16, komentarze (0)

KE: Dziesięć działań, które pomogą Europejczykom zdobyć lepsze umiejętności

Komisja Europejska przyjęła w dn. 10 czerwca br., nowy kompleksowy europejski program na rzecz umiejętności. Jego celem jest dopilnowanie, aby Europejczycy od najmłodszych lat rozwijali różnorodne umiejętności i aby jak najlepiej wykorzystać kapitał ludzki Europy, co ostatecznie przyczyni się do zwiększenia szans na zatrudnienie oraz konkurencyjności i wzrostu na naszym kontynencie.

Monitor kształcenia i szkolenia: potrzeba więcej inwestycji, by rozpowszechniać korzyści z edukacji w całym społeczeństwie

Według Monitora kształcenia i szkolenia 2015 w całej Europie poczyniono postępy w zdobywaniu wykształcenia, lecz konieczne są inwestycje, które sprawią, że edukacja stanie się bardziej integracyjna i sprzyjać będzie mobilności społecznej.

KE: Nowa wizja kształcenia i szkolenia do 2020 r. bardziej sprzyjająca włączeniu społecznemu

W opublikowanym 1 września projekcie wspólnego sprawozdania Komisja Europejska apeluje o zacieśnienie współpracy w dziedzinie kształcenia i szkolenia do 2020 r., w szczególności o propagowanie idei włączenia społecznego.

KE: Wynagrodzenia nauczycieli w Europie zaczynają rosnąć

KE: Wynagrodzenia nauczycieli w Europie zaczynają rosnąć

W latach 2013–2014 wynagrodzenia nauczycieli wzrosły w 16 europejskich państwach (w Belgii, Danii, Niemczech, Estonii, Francji, Chorwacji, Luksemburgu, na Węgrzech, Malcie, w Austrii, Słowacji, Finlandii, Zjednoczonym Królestwie, Norwegii, Macedonii, Turcji) w porównaniu z ubiegłym rokiem szkolnym, zgodnie ze sprawozdaniem Eurydice, przygotowanym dla Komisji Europejskiej. Wzrost wynagrodzeń wynikał głównie z przeprowadzonych reform płac oraz dostosowań do kosztów utrzymania. Analiza dotyczy nauczycieli i dyrektorów w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W około połowie z 33 europejskich państw uwzględnionych w sprawozdaniu siła nabywcza nauczycieli1 w 2014 r. jest wciąż na poziomie niższym od poziomu w 2009 r.

Komisja Europejska: Ustalenia OECD potwierdzają znaczenie inwestycji w edukację dla wzrostu gospodarczego i zatrudnienia w UE

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje ogłoszenie przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) rocznego sprawozdania pt. "Education at a Glance 2014" dotyczącego aktualnej sytuacji i wyzwań, w obliczu których stają krajowe systemy kształcenia. W sprawozdaniu tym podkreśla się rosnące znaczenie inwestycji w kształcenie dla przyszłego wzrostu gospodarczego i zatrudnienia w UE oraz dla bardziej integracyjnych europejskich społeczeństw.

Komisja wzywa do działania - z sondażu wynika, że ponad 80% nauczycieli w UE czuje się niedocenionych

Redakcja portalu, 26 Czerwiec 14, komentarze (0)

Ponad jedna trzecia nauczycieli w Unii Europejskiej pracuje w szkołach, w których brakuje wykwalifikowanej kadry, a prawie połowa dyrektorów szkół zgłasza niedobór nauczycieli przygotowanych do pracy z uczniami o specjalnych potrzebach. Chociaż prawie 90% nauczycieli w UE twierdzi, że są zadowoleni ze swojej pracy, 81% ma wrażenie, że zawód nauczyciela nie jest doceniany w społeczeństwie. Choć nauczyciele czują się dobrze przygotowani do zawodu, wsparcie na wczesnym etapie drogi zawodowej nie jest powszechnie dostępne. To jedne z najważniejszych ustaleń międzynarodowego badania nauczania i uczenia się (TALIS – Teaching and Learning International Survey) przeprowadzonego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Wyniki szkół UE: poprawa w naukach ścisłych i czytaniu, słabsze osiągnięcia w matematyce

Ostatni raport OECD na temat umiejętności 15-latków w matematyce, naukach ścisłych i czytaniu ukazuje bardzo zróżnicowane wyniki państw członkowskich. W całej UE uczniowie mają poważne braki w matematyce, ale sytuacja wygląda lepiej w naukach ścisłych i czytaniu; w tych dziedzinach Europa jest na dobrej drodze do osiągnięcia wyznaczonego na 2020 r. celu, który zakłada obniżenie odsetka uczniów uzyskujących słabe wyniki do mniej niż 15 proc. Wyniki raportu przedstawili w Brukseli Yves Leterme, zastępca sekretarza generalnego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), oraz Jan Truszczyński, dyrektor generalny ds. edukacji i kultury Komisji Europejskiej.

1 2 Następna >>