Sejm uchwalił zmiany w prawie oświatowym

Sejm uchwalił zmiany w prawie oświatowym

W trakcie obrad 32. posiedzenia Sejmu posłowie debatowali nad propozycją reformy edukacji zakładającą m.in. powrót do 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum ogólnokształcącego. Ostatecznie izba uchwalił ustawy Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe. Za ustawą Prawo Oświatowe było 230 posłów, przeciwko – 199, a pięciu wstrzymało się od głosu. Za przyjęciem drugiej ustawy głosowało - 229, przeciw - 199, wstrzymało się - 5 posłów.

MEN o przygotowywaniu młodych Polaków do życia w społeczeństwie wielokulturowym

MEN o przygotowywaniu młodych Polaków do życia w społeczeństwie wielokulturowym

Zgadzam się, że ogromnie istotną rolę w przeciwdziałaniu wszelkim przejawom nietolerancji i dyskryminacji odgrywa edukacja. Pragnę podkreślić, że edukacja odgrywa zasadniczą rolę w promowaniu podstawowych wartości społeczeństwa demokratycznego: tolerancji, otwartości na różnorodność, budowaniu szacunku dla godności każdej osoby, sprzyja także przestrzeganiu praw człowieka oraz rządów prawa – pisze minister edukacji  Anna Zalewska narodowej do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Rada Ministrów przyjęła projekty ustaw reformujących edukację

Rada Ministrów przyjęła projekty ustaw reformujących edukację

– Jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia tej reformy – powiedziała premier Beata Szydło na konferencji prasowej po wczorajszym posiedzeniu Rady Ministrów, na którym został przyjęty projekt ustawy zakładający reformę edukacji.

A. Zalewska: Niech każdy dzień pracy z uczniem będzie nieustannym źródłem satysfakcji

"Dziękuję, że każdego dnia są Państwo dla swoich uczniów mistrzami pokazując im jak wielką przygodą jest nauka i zdobywanie wiedzy" - przeczytać można w liście minister edukacji Anny Zalewskiej, wystosowanym do nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wyrażając uznanie dla pracy belfrów, szefowa resortu oświaty podkreśliła, że "nauczyciel to nie tylko osoba przekazująca swoją wiedzę, psycholog, mediator i menadżer, ale przede wszystkim wychowawca". Pełna treść listu w rozwinięciu.

Oświatowa "Solidarność" negocjuje z MEN

Oświatowa "Solidarność" negocjuje z MEN

W piątek - 7 października br. - odbyła się wspólna konferencja prasowa ministra edukacji narodowej Anny Zalewskiej i przewodniczego KSOiW NSZZ „Solidarność” Ryszarda Proksy. Spotkanie stanowiło podsumowanie kilku spotkań negocjacyjnych dotyczących projektu ustawy Prawo Oświatowe i projektu ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe. W rozwinięciu wspólny komunikat stron spotkania.

IPN wesprze MEN przy opracowywaniu podstaw programowych kształcenia ogólnego z zakresu najnowszej historii Polski

24 sierpnia br. Prezesa IPN Jarosław Szarek i Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska podpisali list intencyjny o współpracy pomiędzy kierowanymi przez nich instytucjami. Dokument zakłada upowszechnianie rzetelnej wiedzy o najnowszej historii Polski.

List Ministra Edukacji Narodowej do dyrektorów, nauczycieli i pracowników oświaty

Minister Edukacji Narodowej skierowała w dniu wczorajszym list do dyrektorów, nauczycieli i pracowników oświaty w związku z rozpoczęciem nowego roku 2016/2017. Minister Anna Zalewska przedstawiła w nim najważniejsze kierunki zmian, które będą zaprezentowane w postaci projektów ustaw w połowie września. Jednocześnie Szefowa MEN zachęca w liście do aktywnego włączenia się do prac nad ostatecznymi rozwiązaniami dotyczącymi systemu edukacji.

Znamy terminy egzaminu gimnazjalnego i maturalnego w 2017 roku

Znamy terminy egzaminu gimnazjalnego i maturalnego w 2017 roku

Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła dziś harmonogram przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego oraz egzaminu maturalnego w 2017 roku.