Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że aż 33 z 50 miast posiadających najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie to polskie ośrodki. A przecież odpowiedzialność za czyste powietrze ponosi każdy z nas. Dlatego tak ważna jest edukacja i uświadamianie, jak można na co dzień przeciwdziałać temu problemowi. Taki cel ma program Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) - Weź oddech, który wprowadza do polskich szkół potrzebną wiedzę w tym zakresie, a nauczycielom daje konkretne narzędzia, jak rozmawiać o niskiej emisji.

Zarząd Główny Związku Nauczycielstwo Polskiego zdecydował, że od 20 grudnia 2016 r. rozpoczyna procedury zmierzające do wszczęcia sporu zbiorowego ze wszystkimi szkołami i placówkami objętymi działaniami ZNP. Zaostrzenie kursu przez centralę ma związek z niespełnieniem postulatów wyrażonych w uchwale nr 20/2016 Zarządu Głównego ZNP z 18 października br. w sprawie ogólnopolskiej akcji protestacyjnej ZNP „Nie dla chaosu w szkole” dotyczących.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców i uczniów ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia, dotyczących wprowadzanej reformy systemu oświaty, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydował, że ogólnokształcące szkoły muzyczne I stopnia będą ośmioletnie. Decyzja ta jest wynikiem dążenia do większej korelacji między wprowadzanymi cyklami kształcenia ogólnego a zaproponowanymi cyklami kształcenia w ogólnokształcących szkołach artystycznych.

Cybernauci - kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci

Cybernauci - kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci

Już czwarty miesiąc fundacja Nowoczesna Polska we współpracy z Collegium Civitas realizuje program szkoleniowy „Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci” kierowany do szkół wszystkich poziomów w całej Polsce. Od września do końca grudnia 2016 projekt zostanie zrealizowany w blisko 340 z 1071 zgłoszonych szkół!

Wydział Pedagogiczny UW o nowej podstawie programowej kształcenia ogólnego

Wydział Pedagogiczny UW o nowej podstawie programowej kształcenia ogólnego

Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego opublikował przesłane do MEN - w ramach prekonsultacji - opinie dotyczące projektów podstawy programowej kształcenia ogólnego do szkół podstawowych oraz ramowych planów nauczania. We wstępie, wyrażając nadzieję, iż pomogą one w procesie rzetelnych i wartościowych zmian w tak ważnym dokumencie, dziekan wydziału - prof. dr hab. Anna Wiłkomirska - zaznacza, iż "komentarze i uwagi (...) są efektem przemyśleń, dyskusji, doświadczeń i analizy wyników badań diagnozujących efektywność polskiej edukacji". W rozwinięciu przytaczamy pełną treść opinii.

Reforma edukacji: Co z uczniami szkół muzycznych? Rzecznik Praw Obywatelskich pisze do MEN oraz MKiDN

Obecnie kształcenie muzyczne na poziomie podstawowym realizowane jest w dwóch typach szkół: szkołach muzycznych I stopnia oraz ogólnokształcących szkołach muzycznych I stopnia. Te ostatnie realizują – oprócz kształcenia artystycznego – również kształcenie ogólne, odpowiadające 6-letniej szkole podstawowej. Uczniowie tych placówek realizują więc jednocześnie obowiązek szkolny, a wraz z ich ukończeniem uzyskują wykształcenie podstawowe. Tymczasem z treści publikacji prasowych i wpływających do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wniosków wynika, że pojawiły się wątpliwości co do tego, czy zmiany, zawarte w projektach ustaw Prawo oświatowe oraz Przepisach wprowadzających ustawę Prawo oświatowe, polegające m.in. na przekształceniu szkół podstawowych w szkoły ośmioletnie obejmą również ogólnokształcące szkoły muzyczne I stopnia.

NIK o systemie informacji oświatowej

NIK o systemie informacji oświatowej

W ocenie Najwyższej Izby Kontroli system informacji oświatowej nie wspiera efektywnie realizacji zadań w obszarze oświaty. Do grudnia 2015 roku budowa tego systemu nie została całkowicie zakończona. W efekcie brak kompletności i wiarygodności danych w bazie nowego SIO utrudniał realizację polityki oświatowej państwa oraz dostęp do informacji publicznej.

RPO rekomenduje rozwiązania zapewniające równość w dostępie do religii i etyki

RPO rekomenduje rozwiązania zapewniające równość w dostępie do religii i etyki

Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił Minister Edukacji Narodowej rekomendacje, które zapewnią równy dostęp do lekcji religii i etyki wszystkim zainteresowanym uczniom, przy jednoczesnym poszanowaniu konstytucyjnego prawa rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Proponowane zmiany legislacyjne mają zagwarantować właściwą ochronę prawną przed dyskryminacją ze względu na religię, wyznanie lub światopogląd w obszarze edukacji, która w ocenie niezależnego organu ds. równego traktowania jest obecnie niewystarczająca.