RPO pyta MEN o zasady przeprowadzania egzaminów maturalnych z języków obcych i języka polskiego

W kolejnym wystąpieniu do MEN, Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił, że w jego ocenie wyjątkiem od zasady zdawania przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym matury powinien być egzamin z języka obcego. Obecna forma egzaminu może prowadzić do sytuacji, w której maturzysta zmuszony jest do zdawania języka, w nauce którego jest mniej zaawansowany, jako przedmiotu obowiązkowego, od którego uzależniony jest pozytywny wynik całego egzaminu maturalnego. Wiąże się to również z koniecznością podejścia do egzaminu ustnego, która nie dotyczy egzaminu z języka obcego jako przedmiotu dodatkowego. Taka sytuacja może zniechęcać uczniów do deklarowania języków obcych jako przedmiotów dodatkowych.

Sprawozdanie z egzaminu maturalnego 2016

Sprawozdanie z egzaminu maturalnego 2016

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na stronie internetowej sprawozdania z egzaminu maturalnego 2016. Podsumowanie zawiera nie tylko ogólne zestawienie, dotyczące m.in. organizacji egzaminu, populacji zdających, wyborów przedmiotów, zdawalności i średnich wyników, ale także dane z poszczególnych przedmiotów, zdawanych podczas tegorocznej matury.

Znamy terminy egzaminu gimnazjalnego i maturalnego w 2017 roku

Znamy terminy egzaminu gimnazjalnego i maturalnego w 2017 roku

Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła dziś harmonogram przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego oraz egzaminu maturalnego w 2017 roku.

CKE: Wstępne  informacje o wynikach egzaminu gimnazjalnego w 2016 r.

Redakcja portalu, 20 Czerwiec 16, komentarze (0)

CKE: Wstępne informacje o wynikach egzaminu gimnazjalnego w 2016 r.

Centralna Komisjia Egzaminacyjna opublikowała wstępne informacje o wynikach egzaminu gimnazjalnego w 2016 r. Egzamin został przeprowadzony w dn. od 18 do 20 kwietnia 2016 r. i składał się z trzech części. W części pierwszej – humanistycznej – gimnazjaliści rozwiązywali zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z języka polskiego (w dwóch odrębnych arkuszach), w części drugiej – matematyczno-przyrodniczej – zadania z przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii oraz z matematyki (również w dwóch odrębnych arkuszach); ostatniego dnia egzaminu uczniowie rozwiązywali zadania z wybranego języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym, lub na poziomie podstawowym i rozszerzonym). Do egzaminu przystąpiło około 354 000 spośród ok. 362 000 uczniów III klasy gimnazjum. Zupełnie przyzwoicie składajacy egzamin, poradzili sobie z językiem polskim, uzyskując średni wynik na poziomie 69%. Niepokoić może natomiast średni wynik uzyskany w części matematyczno-przyrodniczej z zakresu matematyki - ledwie 49%. Spośród języków obcych najłatwiejszy - na obydwu poziomach - okazał się język francuski. Mierzący się z nim gimnazjaliści, uzyskali średnio: 75% - dla poziomu podstawowego i 84% - dla poziomu rozszerzonego. Dla porównania, wyniki z najczęściej wybieranego przez zdających - języka angielskiego - wynoszą odpowiednio: 64% i 45%.

Języki obce w szkolnictwie średnim: egzaminy krajowe w roku szkolnym 2014/15 - nowy raport od EURYDICE

Redakcja portalu, 19 Czerwiec 16, komentarze (0)

Polskie Biuro EURYDICE udostępniło tłumaczenie raportu "Languages in Secondary Education: An Overview of National Tests in Europe - 2014/15" (Języki obce w szkolnictwie średnim: egzaminy krajowe w roku szkolnym 2014/15). Opracowanie przedstawia, w ujęciu porównawczym, przegląd krajowych egzaminów mających na celu ocenianie kompetencji uczniów szkół średnich w dziedzinie języków obcych w Europie. Z opracowania można się dowiedzieć m.in. o rosnącej roli egzaminów z języka obcego w ogólnych egzaminach zewnętrznych, o ich celach, testowanych umiejętnościach uczniów oraz wypracowanych przez poszczególne kraje procedurach egzaminacyjnych zapewniających konsekwentne i przejrzyste zasady oceniania. Raport informuje także o roli Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ) w konstruowaniu i przeprowadzaniu tego rodzaju egzaminów.

Matura 2016: arkusze egzaminacyjne z języka włoskiego (poziom rozszerzony)

Redakcja portalu, 23 Maj 16, komentarze (0)

Matura 2016: arkusze egzaminacyjne z języka włoskiego (poziom rozszerzony)

W rozwinięciu publikujemy arkusze egzaminacyjne z języka włoskiego (poziom rozszerzony), z którymi dziś (tj. 23.05.2016 r.), w sesji popołudniowej, mierzyli się maturzyści.

Matura 2016: arkusze egzaminacyjne z języka włoskiego (poziom podstawowy)

Redakcja portalu, 23 Maj 16, komentarze (0)

Matura 2016: arkusze egzaminacyjne z języka włoskiego (poziom podstawowy)

W rozwinięciu publikujemy arkusze egzaminacyjne z języka włoskiego (poziom podstwowy), z którymi dziś (tj. 23.05.2016 r.), w sesji porannej, mierzyli się maturzyści.

Matura 2016: arkusze egzaminacyjne z języka hiszpańskiego (poziom rozszerzony i dwujęzyczny)

Redakcja portalu, 20 Maj 16, komentarze (0)

W rozwinięciu publikujemy arkusze egzaminacyjne z języka hiszpańskiego (poziom rozszerzony i dwujęzyczny), z którymi dziś (tj. 20.05.2016 r.), w sesji popołudniowej, mierzyli się maturzyści.

1 2 3 4 5 Następna >>