ZRP o projektach ramowych planów nauczania dla szkoły branżowej

ZRP o projektach ramowych planów nauczania dla szkoły branżowej

Związek Rzemiosła Polskiego w stanowisku skierowanym do Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, odniósł się do projektów ramowego planu nauczania dla branżowej szkoły I stopnia. W zaprezentowanych w dniu 30.11.2016 r. projektach ramowych planów nauczania dla szkoły branżowej I stopnia (w którą ma przekształcić się obecna ZSZ) całkowicie pominięto kwestię planowania rozkładu godzin nauczania z uwzględnieniem młodocianego pracownika, a także możliwość organizacji nauki w klasach wielozawodowych.

Związek Rzemiosła Polskiego w trosce o poprawę jakości kształcenia zawodowego

Związek Rzemiosła Polskiego w trosce o poprawę jakości kształcenia zawodowego

"W ocenie mistrzów prowadzących naukę praktyczną dla uczniów szkół zawodowych czas przeznaczony na naukę w szkole i zajęcia praktyczne u pracodawcy powinien być  rozłożony w co najmniej w równych częściach w całym okresie nauczania w szkole zawodowej (…) W ocenie środowiska nieuzasadnione jest marginalizowanie roli rzemiosła i jego organizacji, jaką obecnie odgrywają i jaką mogą odegrać w realizacji zadań systemu edukacji zawodowej – przeczytać można w piśmie Związku Rzemiosła Polskiego skierowanym do minister edukacji Anny Zalewskiej. Podsumowując spotkanie przedstawicieli rzemiosła z szefową resortu oświaty oraz przedstawiając stanowisko wobec kierunków zmian w zakresie kształcenia zawodowego, Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik, zadeklarował gotowość udziału w pracach związanych z tworzeniem szczegółowych rozwiązań prawnych w tym obszarze.

Maszerują zmiany w OHP

Maszerują zmiany w OHP

Włączenie OHP w nowy system szkolnictwa zawodowego, szersza oferta pracy za granicą i atrakcyjniejsze oferty zatrudnienia w kraju oraz możliwość uzyskania mieszkania dzięki spółdzielni socjalnej – to propozycje zmian w funkcjonowaniu Ochotniczych Hufców Pracy. Zostały zaprezentowane podczas poniedziałkowej konferencji w Śląskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP w Katowicach, w której uczestniczył sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed.

NIK o szkolnictwie zawodowym

NIK o szkolnictwie zawodowym

System szkolnictwa zawodowego nie jest skuteczny. Mimo iż na rynku brakuje fachowców, to absolwenci szkół zawodowych nie znajdują zatrudnienia. Poziom bezrobocia w tej grupie wynosi aż 41 proc. Główną przyczyną takiej sytuacji jest niedopasowanie oferty szkół zawodowych do potrzeb rynku pracy i niewystarczające warunki do nauki zawodu, co wpływa na jakość pracowników po zawodówkach. Tymczasem NIK zauważa, że reforma szkolnictwa zawodowego z 2012 r. może nie przynieść oczekiwanych efektów, bo wprowadzając liczne zmiany systemowe, nie zmieniono sposobu finansowania tego szkolnictwa.

Kariera w branży motoryzacyjnej - program edukacyjny dla szkół zawodowych i technicznych. Zgłoś swoją klasę!

W ramach kampanii edukacyjnej skierowanej do stołecznych szkół średnich i zawodowych, młodzież bierze udział w cyklu spotkań z inżynierami z norweskiego holdingu Kongsberg Automotive Pruszków. Podczas takich Dni Otwartych korzystają oni z bezpłatnych zajęć oraz zwiedzą podwarszawski zakład. Najbardziej aktywni i zaangażowani uczniowie mają też możliwość wzięcia udziału w letnich praktykach!

Konwent Marszałków Województw RP: Debata na temat zapowiadanej reformy systemu edukacji

Gościem drugiego dnia, odbywającego się w minionym tygodniu (2-3 sieprnia) w Szczecinie, konwentu Marszałków Województw RP był Maciej Kopeć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, który przedstawił założenia szykowanej reformy systemu edukacji. Zakłada ona m.in. likwidację gimnazjów i powrót do 8-letniej szkoły powszechnej. Następnie młodzież będzie miała do wyboru czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum lub dwustopniową szkołę branżową, która ma zastąpić dzisiejsze szkoły zawodowe. Samorządowcy nie mają wątpliwości, że zmiany te nie tylko uderzą w samorządy i ich finanse, ale przede wszystkim wprowadzą chaos i będą obciążeniem dla dzieci, rodziców i nauczycieli.

Związek Rzemiosła Polskiego wobec zmian w systemie edukacji

Związek Rzemiosła Polskiego wobec zmian w systemie edukacji

Społeczeństwu i gospodarce potrzebne są fachowe kadry przygotowane do pracy w wytwórczości oraz usługach. W tych sektorach dobre przygotowanie zawodowe oznacza przede wszystkim odpowiednie przygotowanie praktyczne. Rzemiosło od lat wzywa do ustalenia właściwych proporcji między teoretycznym kształceniem ogólnym i zawodowym oraz kształceniem praktycznym, realizowanym w warunkach naturalnej pracy tj. u pracodawcy.

ZRP: Pracodawcy sceptyczni wobec pomysłów minister Zalewskiej

Redakcja portalu, 08 Lipiec 16, komentarze (0)

ZRP: Pracodawcy sceptyczni wobec pomysłów minister Zalewskiej

W Sejmie odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu do spraw Rzemiosła i Szkolnictwa Zawodowego. Przedmiotem spotkania była rola praktycznej nauki zawodu w rzemiośle w kontekście proponowanej reformy systemu szkolnictwa zawodowego.

1 2 3 4 5 6 7 Następna >>