NIK o szkolnictwie zawodowym

NIK o szkolnictwie zawodowym

System szkolnictwa zawodowego nie jest skuteczny. Mimo iż na rynku brakuje fachowców, to absolwenci szkół zawodowych nie znajdują zatrudnienia. Poziom bezrobocia w tej grupie wynosi aż 41 proc. Główną przyczyną takiej sytuacji jest niedopasowanie oferty szkół zawodowych do potrzeb rynku pracy i niewystarczające warunki do nauki zawodu, co wpływa na jakość pracowników po zawodówkach. Tymczasem NIK zauważa, że reforma szkolnictwa zawodowego z 2012 r. może nie przynieść oczekiwanych efektów, bo wprowadzając liczne zmiany systemowe, nie zmieniono sposobu finansowania tego szkolnictwa.

Kariera w branży motoryzacyjnej - program edukacyjny dla szkół zawodowych i technicznych. Zgłoś swoją klasę!

W ramach kampanii edukacyjnej skierowanej do stołecznych szkół średnich i zawodowych, młodzież bierze udział w cyklu spotkań z inżynierami z norweskiego holdingu Kongsberg Automotive Pruszków. Podczas takich Dni Otwartych korzystają oni z bezpłatnych zajęć oraz zwiedzą podwarszawski zakład. Najbardziej aktywni i zaangażowani uczniowie mają też możliwość wzięcia udziału w letnich praktykach!

Związek Rzemiosła Polskiego wobec zmian w systemie edukacji

Związek Rzemiosła Polskiego wobec zmian w systemie edukacji

Społeczeństwu i gospodarce potrzebne są fachowe kadry przygotowane do pracy w wytwórczości oraz usługach. W tych sektorach dobre przygotowanie zawodowe oznacza przede wszystkim odpowiednie przygotowanie praktyczne. Rzemiosło od lat wzywa do ustalenia właściwych proporcji między teoretycznym kształceniem ogólnym i zawodowym oraz kształceniem praktycznym, realizowanym w warunkach naturalnej pracy tj. u pracodawcy.

Redakcja portalu, 25 Lipiec 16, komentarze (0)

Zachęcamy do lektury opracowania pt. "Kompetencje przywódcze kadry kierowniczej szkół i placówek oświatowych w Polsce. Raport z badań". Raport pod redakcją Roman Dorczaka i Jakuba Kołodziejczyka prezentuje wyniki badań prowadzonych w ramach projektu „Przywództwo i zarządzanie w oświacie - opracowanie i wdrożenie systemu kształcenia i doskonalenia dyrektorów szkół/ placówek”. Raport dostępny jest nieodpłatnie.

ZNP odpytuje minister Zalewską

Redakcja portalu, 13 Lipiec 16, komentarze (0)

ZNP odpytuje minister Zalewską

Zaniepokojony skalą i kierunkiem proponowanych przez minister edukacji Annę Zalewską zmian w systemie oświaty, Związek Nauczycielstwa Polskiego przygotował listę szesnastu pytań dotyczących planowanych reform. Centrala związkowa docieka m.in.: Jakie będą szacunkowe koszty zmian w edukacji? oraz Na podstawie jakich badań edukacyjnych ministerstwo edukacji przeprowadziło analizę funkcjonowania obecnego systemu oświaty w Polsce? Odpowiedzi na pytania mają pozwolić na rozpoznanie praktycznych skutków zmian i rzetelną ocenę zamierzeń resortu.

ZRP: Pracodawcy sceptyczni wobec pomysłów minister Zalewskiej

Redakcja portalu, 08 Lipiec 16, komentarze (0)

ZRP: Pracodawcy sceptyczni wobec pomysłów minister Zalewskiej

W Sejmie odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu do spraw Rzemiosła i Szkolnictwa Zawodowego. Przedmiotem spotkania była rola praktycznej nauki zawodu w rzemiośle w kontekście proponowanej reformy systemu szkolnictwa zawodowego.

Warsztaty eTwinning e-wakacje 2016

Redakcja portalu, 01 Lipiec 16, komentarze (0)

Warsztaty eTwinning e-wakacje 2016

Krajowe Biuro Programu eTwinning zaprasza na bezpłatne szkolenia e-wakacje dotyczące programu eTwinning i jego narzędzi. Warsztaty przeznaczone są dla nauczycieli, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat platformy eTwinning oraz dla tych, którzy chcą rozpocząć realizację projektów eTwinning.

Redakcja portalu, 30 Czerwiec 16, komentarze (0)

Paradoksem jest duże bezrobocie i jednoczesny brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników w Polsce. Nadszedł czas na zmiany w systemie edukacji – powiedział Adam Abramowicz, Poseł na Sejm, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego witając uczestników konferencji „Przedsiębiorczość w kształceniu zawodowym. Szanse i zagrożenia wyboru zawodu”.