Wybrano najzdolniejszych Dolnoślązaków

Wybrano najzdolniejszych Dolnoślązaków

W dniu 03 listopada 2016 Kapituła Dolnośląskiej Rady Wspierania Uzdolnień przyznała stypendia dla najzdolniejszej młodzieży. W konkursie organizowanym przez Fundację Edukacji Międzynarodowej, a współfinansowanym przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego roczne stypendia trafią do 56 laureatów – uczniów i absolwentów dolnośląskich szkół.

Nauczyciele Roku apelują o urealnienie propozycji zmian w oświacie

Nauczyciele Roku apelują o urealnienie propozycji zmian w oświacie

"Pani Minister, w naszym odczuciu Pani działania mają charakter nieprzemyślany i szkodliwy dla polskiej edukacji. Tej, której na swój sposób poświęciliśmy nasze życie" - przeczytać można w liście otwartym, jaki Nauczyciele Roku skierowali do szefowej resortu oświaty. Dziewięcioro podpisanych pod listem laureatów prestiżowego, współorganizowanego przez MEN konkursu, stawia minister Zalewskiej szereg pytań, m.in. dotyczących deprecjonowania wyników polskich gimnazjalistów w międzynarodowych testach oraz lekceważenia głosów środowisk akademickich wyrażających zaniepokojenie forsowanymi przez resort zmianami w systemie edukacji. Pełna treść listu w rozwinięciu.

List RPD z okazji Dnia Edukacji Narodowej

List RPD z okazji Dnia Edukacji Narodowej

"Wiem, że Państwa praca nie zawsze jest łatwa, wymaga wielu poświęceń i wyrzeczeń, ale nie brakuje pedagogów, którzy z wielkim sercem i oddaniem wypełniają swoją nauczycielską misję" - napisał w liście z okazji Dnia Edukacji Narodowej Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Zwracając się do nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty Rzecznik przypomniał - za Januszem Korczakiem - iż "rozumny wychowawca nie dąsa się, że nie rozumie dziecka, ale rozmyśla, poszukuje, wypytuje dzieci. One go pouczą, by ich nie urażał zbyt dotkliwie – byle chciał się uczyć." Pełna treść listu RPD w rozwinięciu.

Konferencja prasowa ZNP przed pikietami

Konferencja prasowa ZNP przed pikietami

W dniu wczorajszym  - tj. 7.10.2016 r. - na konferencji prasowej prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował dziennikarzy o projektowanych pikietach ZNP, które odbędą się w najbliższy poniedziałek (10 października) pod urzędami wojewódzkimi. Broniarz przypomniał także dwa podstawowe postulaty zgłaszane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Oświatowa "Solidarność" żąda objęcia pakietem osłonowym pracowników szkół i placówek oświatowych

Obradująca w dniu wczorajszym Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” wystosowała apel do rządu i parlamentu RP, w którym domaga się zagwarantowania środków finansowych niezbędnych do wdrożenia reformy, a także objęcia pakietem osłonowym pracowników szkół i placówek oświatowych. W razie niepowodzenia rozmów z rządem, Rada nie wyklucza podjęcia akcji protestacyjnej. W rozwinięciu pełna treść sprawozdania z nadzwyczajnego posiedzenia Rady KSOiW.

Ruszył Uniwersytet Młodego Odkrywcy

Ruszył Uniwersytet Młodego Odkrywcy

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zainaugurowało nowy program – Uniwersytet Młodego Odkrywcy. Na wsparcie będą mogły liczyć jednostki naukowe, które zaangażują się w pracę z młodzieżą. To pierwszy z programów Społecznej Odpowiedzialności Nauki.

Znamy laureatów II edycji ADAMED SmartUP

Znamy laureatów II edycji ADAMED SmartUP

Jeśli wybitni nastolatkowie biorą udział w unikalnym programie edukacyjnym, to efekt musi być nadzwyczajny. I taki był – druga edycja ADAMED SmartUP pokazała, jak wielu młodych Polaków chce się uczyć i wiązać z nauką swoją przyszłość. Blisko 3 500 nastolatków rywalizowało o profesjonalne konsultacje edukacyjne i pomoc w przygotowaniu do kariery naukowca. Najlepsza dziesiątka to uczniowie szkół ponadpodstawowych z różnych miast Polski, których łączy pasja oraz wyjątkowy talent do nauk ścisłych i przyrodniczych.

RPD: Stypendia na równych zasadach

RPD: Stypendia na równych zasadach

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w wystąpieniu do Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rozwoju Mateusza Morawieckiego zwrócił uwagę na problem nierównego traktowania dzieci w zakresie sposobu przyznawania uczniom stypendium za bardzo dobre wyniki w nauce.