Zbierz drużynę i stwórzcie machinę! Jubileuszowa edycja ogólnopolskiego konkursu "Eksperyment Łańcuchowy"

Jak przetransportować metalową kulkę z punktu A do punktu B, wykorzystując przy tym jak najwięcej praw fizyki? Oto wyzwanie, którego po raz piąty podejmą się uczestnicy jedynego takiego eksperymentu w Polsce. W konkursie może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku. Wystarczy do 31 marca 2017 przesłać zgłoszenie, a następnie skonstruować machinę transportującą kulkę i zaprezentować ją publiczności podczas finału konkursu. Pula nagród V edycji Eksperymentu Łańcuchowego to aż 50 000 zł.

Sprawozdanie z egzaminu maturalnego 2016

Sprawozdanie z egzaminu maturalnego 2016

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na stronie internetowej sprawozdania z egzaminu maturalnego 2016. Podsumowanie zawiera nie tylko ogólne zestawienie, dotyczące m.in. organizacji egzaminu, populacji zdających, wyborów przedmiotów, zdawalności i średnich wyników, ale także dane z poszczególnych przedmiotów, zdawanych podczas tegorocznej matury.

Znamy laureatów II edycji ADAMED SmartUP

Znamy laureatów II edycji ADAMED SmartUP

Jeśli wybitni nastolatkowie biorą udział w unikalnym programie edukacyjnym, to efekt musi być nadzwyczajny. I taki był – druga edycja ADAMED SmartUP pokazała, jak wielu młodych Polaków chce się uczyć i wiązać z nauką swoją przyszłość. Blisko 3 500 nastolatków rywalizowało o profesjonalne konsultacje edukacyjne i pomoc w przygotowaniu do kariery naukowca. Najlepsza dziesiątka to uczniowie szkół ponadpodstawowych z różnych miast Polski, których łączy pasja oraz wyjątkowy talent do nauk ścisłych i przyrodniczych.

Znamy terminy egzaminu gimnazjalnego i maturalnego w 2017 roku

Znamy terminy egzaminu gimnazjalnego i maturalnego w 2017 roku

Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła dziś harmonogram przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego oraz egzaminu maturalnego w 2017 roku.

Rekordowa trzecia edycja mPotęgi: 1,2 mln zł na edukację matematyczną

Redakcja portalu, 04 Lipiec 16, komentarze (0)

Rekordowa trzecia edycja mPotęgi: 1,2 mln zł na edukację matematyczną

Fundacja mBanku rozstrzygnęła III edycję programu grantowego mPotęga. Tegoroczna, ogólnopolska, edycja była rekordowa: nagrodzono aż 210 z 880 nadesłanych wniosków. Łączna kwota przyznanych grantów jest ponad trzykrotnie wyższa niż w ubiegłym roku i sięgnęła 1,2 mln zł. Dodatkowo, do 8 lipca br. trwa internetowe głosowanie na najlepsze projekty, które otrzymają nagrodę publiczności w wysokości 5 tys. zł. Głosy można oddawać na stronie www.mpotega.pl.

CKE: Wstępne  informacje o wynikach egzaminu gimnazjalnego w 2016 r.

Redakcja portalu, 20 Czerwiec 16, komentarze (0)

CKE: Wstępne informacje o wynikach egzaminu gimnazjalnego w 2016 r.

Centralna Komisjia Egzaminacyjna opublikowała wstępne informacje o wynikach egzaminu gimnazjalnego w 2016 r. Egzamin został przeprowadzony w dn. od 18 do 20 kwietnia 2016 r. i składał się z trzech części. W części pierwszej – humanistycznej – gimnazjaliści rozwiązywali zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z języka polskiego (w dwóch odrębnych arkuszach), w części drugiej – matematyczno-przyrodniczej – zadania z przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii oraz z matematyki (również w dwóch odrębnych arkuszach); ostatniego dnia egzaminu uczniowie rozwiązywali zadania z wybranego języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym, lub na poziomie podstawowym i rozszerzonym). Do egzaminu przystąpiło około 354 000 spośród ok. 362 000 uczniów III klasy gimnazjum. Zupełnie przyzwoicie składajacy egzamin, poradzili sobie z językiem polskim, uzyskując średni wynik na poziomie 69%. Niepokoić może natomiast średni wynik uzyskany w części matematyczno-przyrodniczej z zakresu matematyki - ledwie 49%. Spośród języków obcych najłatwiejszy - na obydwu poziomach - okazał się język francuski. Mierzący się z nim gimnazjaliści, uzyskali średnio: 75% - dla poziomu podstawowego i 84% - dla poziomu rozszerzonego. Dla porównania, wyniki z najczęściej wybieranego przez zdających - języka angielskiego - wynoszą odpowiednio: 64% i 45%.

Fundacja mBanku przyzna pieniądze na "wakacje z matematyką" dla dzieci z Łodzi. W puli nawet 100 tys. zł

Redakcja portalu, 20 Maj 16, komentarze (0)

Fundacja mBanku ogłasza konkurs grantowy „Wakacje z matematyką” dla lokalnych organizacji pozarządowych, bibliotek i grup nieformalnych pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi. Można w nim uzyskać nawet 5 tys. zł na realizację wakacyjnych aktywności dla dzieci z Łodzi. Wystarczy, że projekt będzie zachęcać do matematyki. Na ten cel Fundacja przeznacza nawet 100 tys. zł.

Matura 2016: arkusze egzaminacyjne z fizyki i astronomii (poziom podstawowy i rozszerzony)

Redakcja portalu, 16 Maj 16, komentarze (0)

W rozwinięciu publikujemy arkusze egzaminacyjne z fizyki i astronomii (poziom podstwowy i rozszerzony), z którymi dziś (tj. 16.05.2016 r.), w sesji porannej, mierzyli się maturzyści.

1 2 3 4 5 6 7 Następna >>