Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców i uczniów ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia, dotyczących wprowadzanej reformy systemu oświaty, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydował, że ogólnokształcące szkoły muzyczne I stopnia będą ośmioletnie. Decyzja ta jest wynikiem dążenia do większej korelacji między wprowadzanymi cyklami kształcenia ogólnego a zaproponowanymi cyklami kształcenia w ogólnokształcących szkołach artystycznych.

Sejm uchwalił zmiany w prawie oświatowym

Sejm uchwalił zmiany w prawie oświatowym

W trakcie obrad 32. posiedzenia Sejmu posłowie debatowali nad propozycją reformy edukacji zakładającą m.in. powrót do 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum ogólnokształcącego. Ostatecznie izba uchwalił ustawy Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe. Za ustawą Prawo Oświatowe było 230 posłów, przeciwko – 199, a pięciu wstrzymało się od głosu. Za przyjęciem drugiej ustawy głosowało - 229, przeciw - 199, wstrzymało się - 5 posłów.

Społeczne wysłuchanie publiczne w sprawie oświaty

Społeczne wysłuchanie publiczne w sprawie oświaty

Ogólnopolskie organizacje gmin i powiatów - Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP i Związek Powiatów Polskich - we współpracy z organizacjami społecznymi, działającymi w sferze oświaty, organizują społeczne wysłuchanie publiczne ustawy Prawo oświatowe wraz z przepisami wprowadzającymi, które odbędzie się w poniedziałek 12 grudnia br., od godziny 10.30 do ok. 13.00, w Warszawie w Sali Warszawskiej Pałacu Kultury i Nauki. Organizatorzy do udziału w wysłuchaniu zapraszają uczestników procesu legislacyjnego: kluby poselskie, Kancelarię Prezydenta RP, Ministerstwo Edukacji Narodowej, a także media. Wysłuchanie będzie też transmitowane on-line – w dniu wysłuchania.

Reforma edukacji: Co z uczniami szkół muzycznych? Rzecznik Praw Obywatelskich pisze do MEN oraz MKiDN

Obecnie kształcenie muzyczne na poziomie podstawowym realizowane jest w dwóch typach szkół: szkołach muzycznych I stopnia oraz ogólnokształcących szkołach muzycznych I stopnia. Te ostatnie realizują – oprócz kształcenia artystycznego – również kształcenie ogólne, odpowiadające 6-letniej szkole podstawowej. Uczniowie tych placówek realizują więc jednocześnie obowiązek szkolny, a wraz z ich ukończeniem uzyskują wykształcenie podstawowe. Tymczasem z treści publikacji prasowych i wpływających do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wniosków wynika, że pojawiły się wątpliwości co do tego, czy zmiany, zawarte w projektach ustaw Prawo oświatowe oraz Przepisach wprowadzających ustawę Prawo oświatowe, polegające m.in. na przekształceniu szkół podstawowych w szkoły ośmioletnie obejmą również ogólnokształcące szkoły muzyczne I stopnia.

"Prawo autorskie w edukacji: jak unikać naruszeń?" - broszura od KOED

"Prawo autorskie w edukacji: jak unikać naruszeń?" - broszura od KOED

Kto może korzystać z dozwolonego użytku edukacyjnego? Na czym polega cel edukacyjny? Czy w sieci istnieją egzemplarze? Jak i kiedy działa prawo cytatu? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w zaktualizowanej wersji broszury wydanej po raz pierwszy w 2015 roku Prawo autorskie w edukacji: jak unikać naruszeń? omawia najważniejsze elementy tzw. dozwolonego użytku edukacyjnego, tj. przepisów regulujących korzystanie z chronionych utworów w działalności edukacyjnej.

Unia Metropolii Polskich zaniepokojona procedowanymi zmianami w systemie edukacji

"Rewolucyjna likwidacja obecnego systemu edukacji opiera się na fałszywych przesłankach, dyskredytujących wieloletni, wysoko oceniany dorobek uczniów, rodziców, nauczycieli i samorządów" - przeczytać można w stanowisku Komisja Unii Metropolii Polskich ds. Edukacji i Mediów w sprawie procedowania w Parlamencie RP zmian w systemie edukacji. Obradujący w dn. 29 listopada br. w Gdańsku samorządowcy, zauważają ponadto, iż "likwidacja tysięcy gimnazjów w Polsce to utrata świetnych i sprawdzonych zespołów ludzkich, które podejmowały pracę z młodym człowiekiem w najtrudniejszym etapie rozwojowym". Pełna treść stanowiska w rozwinięciu.

RPO w sprawie reformy oświaty

RPO w sprawie reformy oświaty

Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił - w wystąpieniu generalnym do Minister Edukacji Narodowej - obawy rodziców, nauczycieli, uczniów i samorządowców, jakie otrzymał po ogłoszeniu (16 września) konsultacji społecznych projektu likwidacji gimnazjów. Zwraca uwagę, że skutki proponowanych zmian dotkną nie tylko dzieci kończące szkołę podstawową, ale także pierwszoklasistów, dzieci z zerówek, a także gimnazjalistów a nawet uczniów liceów i techników. Do tego doprowadzą bowiem zmiany w sposobie naboru do szkół, likwidacja gimnazjów i konieczna z tego powodu zmiana granic obwodów szkolnych.

Koalicja "NIE dla chaosu w szkole" apeluje do Prezydenta RP

Koalicja "NIE dla chaosu w szkole" apeluje do Prezydenta RP

"Likwidacja gimnazjów, skrócenie o rok kształcenia ogólnego, reorganizacja sieci szkół spowoduje pogorszenie jakości kształcenia i warunków nauczania, a rodzice są niewątpliwie słusznie zaniepokojeni zarówno zakresem, jak i trybem wprowadzanych zmian, które negatywie i bezpośrednio odbiją się na edukacji zarówno obecnych, jak i przyszłych uczniów" - przeczytać można w petycji do Prezydenta RP, wystosowanej przez organizatorów Ogólnopolskiej Manifestacji „NIE dla chaosu w szkole”, która w dniu wczorajszym przeszła ulicami stolicy. Sygnatariusze - reprezentujący różne środowiska związane z edukacją - wnoszą o zawetowanie projektu ustawy Prawo oświatowe oraz projektu ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, powołując się na list Prezydenta RP do ZNP (z dn.19.05.2015), w którym ten zapewniał, iż nie poprze „ustaw, które są wymierzone w duże grupy społeczne, które mówiąc wprost są antyspołeczne, które nie powstały w drodze dialogu i konsensusu społecznego”. Pełna treść petycji w rozwinięciu.