Po co w szkole filozofia?

Redakcja portalu, 23 Czerwiec 15, komentarze (0)

Po co w szkole filozofia?

Czy uczyć w szkołach filozofii? Jak nauczanie tego przedmiotu wygląda w polskiej szkole? Czy nauczyciele są przygotowani, aby uczyć filozofii na poziomie rozszerzonym? Instytut Badań Edukacyjnych sprawdził, jak ten przedmiot jest nauczany w polskiej szkole.

RPD w sprawie zajęć "Wychowanie do życia w rodzinie"

Redakcja portalu, 12 Luty 15, komentarze (0)

RPD w sprawie zajęć "Wychowanie do życia w rodzinie"

10 lutego 2015 roku Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak (fot. Jola Lipka) zwrócił się do Minister Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej w sprawie realizacji zajęć edukacyjnych "Wychowanie do życia w rodzinie". Z formalnego punktu widzenia organizacja zajęć wychowania do życia w rodzinie w szkołach nie powinna budzić zastrzeżeń (nauczyciel prowadzący przedmiot jest zobowiązany poinformować rodziców na początku roku szkolnego o sposobie prowadzenia zajęć, a rodzic może zgłosić dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację z udziału dziecka w tych lekcjach). Konieczne jest jednak wypracowanie stanowiska, w jakiej formie powinny być prowadzone zajęcia przekazujące uczniom wiedzę o wartościach rodzinnych, życiu seksualnym człowieka, zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji.

Raport Eurydice: Czas przeznaczony na nauczanie poszczególnych przedmiotów w Europie

Redakcja portalu, 20 Czerwiec 14, komentarze (1)

17 czerwca sieć Eurydice opublikowała tegoroczną aktualizację opracowania "Recommended Annual Instruction Time in Full-time Compulsory Education in Europe" (Czas przeznaczony na nauczanie poszczególnych przedmiotów w szkolnictwie obowiązkowym w Europie). Publikacja zawiera dane dotyczące liczby godzin nauczania poszczególnych przedmiotów w roku szkolnym 2013/14 na poziomie szkolnictwa obowiązkowego w 32 krajach wchodzących w skład sieci Eurydice. Dane są przedstawione na diagramach w układzie krajowym i w podziale na poszczególne przedmioty.

Raport "Nauka programowania w szkołach. Czas na upgrade?"

Redakcja portalu, 05 Styczeń 14, komentarze (0)

Raport "Nauka programowania w szkołach. Czas na upgrade?"

"Mitem jest […] przeświadczenie o technologicznej biegłości młodych ludzi. Nie zmienia tego obecność lekcji informatyki w gimnazjach i szkołach średnich czy zajęć komputerowych w szkole podstawowej." – przeczytać można we wstępie opracowanego przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, raportu pt. "Nauka programowania w szkołach. Czas na upgrade?". (Przynajmniej częściową) Diagnozę przyczyn takiego stanu rzeczy przynosi tenże sam wstęp – bo trudno się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że "szkoła nie zawsze jest atrakcyjnym miejscem dla programistów". Tymczasem przykłady z całego świata pokazują, że nauka podstaw programowania jest możliwa już od wczesnych etapów nauczania i to właśnie wówczas przynosi najlepsze efekty. Choć polska podstawa programowa dla zajęć komputerowych w szkole podstawowej przewiduje lekcje dotyczące rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji z wykorzystaniem komputera, to dość rzadko sprowadzają się one do nauki programowania nawet w najprostszych językach. Prezentowany raport ma na celu przedstawienie idei powszechnej nauki programowania dla dzieci i młodzieży oraz kontekstu realizowania tego rodzaju programów.

Poznaniacy uczą jak... Finowie

Poznaniacy uczą jak... Finowie

W międzynarodowych badaniach edukacyjnych PISA zwraca uwagę postęp, jaki w ostatnich latach osiągnęli polscy uczniowie. Wciąż jednak młodzi uzdolnieni Polscy wypadają słabiej niż ich rówieśnicy ze Skandynawii. Jak więc uczyć, by dogonić północ Europy? Okazuje się, że w Poznaniu już uczą jak w Finlandii.

Edukacja seksualna od 4 roku życia? - Wyniki sondy

Edukacja seksualna od 4 roku życia? - Wyniki sondy

Zakończyliśmy głosowanie w sondzie, w której pytaliśmy o opinie na temat pomysłu na temat pomysłu rozpoczynania edukacji seksualnej już od 4 roku życia. Kwestia okazała się na tyle kontrowersyjna, że wśród udzielających odpowiedzi nie znalazł się nikt, kto nie miałby na jej temat wyrobionego zdania. Procentowy rozkład głosów "za" i "przeciw" prezentujemy w rozwinięciu.

MEN przypomina - od 1 września 2013 r. "jeden uczeń przy jednym komputerze"

MEN przypomina - od 1 września 2013 r. "jeden uczeń przy jednym komputerze"

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina szkołom i organom prowadzącym szkoły, że od 1 września 2013 r. wchodzi w życie przepis zawarty w § 10 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. poz. 204).

W komisji sejmowej o maturze na religii

W komisji sejmowej o maturze na religii

Nie milkną echa sztywnego stanowiska zaprezentowanego przez MEN podczas rozmów z przedstawicielami Episkopatu, w kwestii umożliwienia zdawania egzaminu maturalnego z religii. Tym razem, na wniosek grupy posłów z klubów parlamentarnych: Solidarna Polska oraz Prawo i Sprawiedliwość, w dn. 23 lipca br. sprawą zajęła się sejmowa Komisja Edukacji Nauki i Młodzieży. W trakcie posiedzenia wyjaśnienia z ramienia resortu edukacji, złożyła, podsekretarz stanu Joanna Berdzik. Dodajmy tylko, że wyjaśnienia na tyle nieprzekonujące, że wątpliwości co do nich zgłaszały nawet członkinie komisji z rządzącej PO.

1 2 3 Następna >>