NIK o opiece przedszkolnej w województwie świętokrzyskim

NIK o opiece przedszkolnej w województwie świętokrzyskim

Gminy w województwie świętokrzyskim nie zagwarantowały na rok szkolny 2016/2017 miejsc w przedszkolach dla wszystkich trzylatków. W skontrolowanych gminach zabrakło miejsc dla prawie 200 dzieci w tym wieku, bo pierwszeństwo miały starsze przedszkolaki, a także sześciolatki, które po odroczeniu o rok edukacji szkolnej, mogły zostać w przedszkolu. Jednak w części gmin władze samorządowe wprowadzały, niezgodne z prawem, zasady rekrutacji ograniczające prawo dzieci sześcioletnich do kontynuacji wychowania przedszkolnego. Dodatkowo rodzicom dzieci cztero- i pięcioletnich, które obowiązkowo należało przyjąć do przedszkoli, nie wszędzie zapewniono dogodną dla rodziców dostępność opieki. Dzieci kierowano do placówek oddalonych o wiele kilometrów, proponowano opiekę tylko do południa lub na „drugą zmianę”, czyli tylko po południu.

"Tajemnica wesołego miasteczka" w Internetowym Teatrze TVP dla szkół

"Tajemnica wesołego miasteczka" w Internetowym Teatrze TVP dla szkół

Telewizja Polska S.A. wspólnie z łódzkim Teatrem Arlekin, zaprasza do obejrzenia spektaklu pt. "Tajemnica wesołego miasteczka". Oprócz zgromadzonej w teatrze widowni, przedstawienie zobaczą na żywo uczniowie z wielu szkół w całej Polsce. Będzie to możliwe dzięki realizowanemu przez Telewizję Polską projektowi "Internetowy Teatr TVP dla szkół". Spektakl, rozpocznie się 19 września br. o godzinie 9.00. Przekaz dostępny będzie w formie kodowanej transmisji internetowej.

Program "Dzwonek na obiad" - trwa nabór wniosków na rok szkolny 2016/17

Redakcja portalu, 20 Lipiec 16, komentarze (0)

Program "Dzwonek na obiad" - trwa nabór wniosków na rok szkolny 2016/17

Już po raz trzeci uczniowie wszystkich typów szkół i mogą się ubiegać o stypendium obiadowe w programie „Dzwonek na obiad” prowadzonym przez Fundację „Być Bardziej”. Nabór wniosków na rok szkolny 2016/2017 potrwa do 20 września. Decyduje kolejność zgłoszeń.

OSKKO odpowiada na ministerialne plany reformy oświaty

Redakcja portalu, 15 Lipiec 16, komentarze (0)

OSKKO odpowiada na ministerialne plany reformy oświaty

"Prawie dwie dekady pracy nad wprowadzeniem polskiej oświaty i polskich uczniów, absolwentów w XXI wiek i wielki kapitał ludzki, zbudowany na wspólnej pracy, zaufaniu do państwa, może zostać zaprzepaszczony" - przeczytać można w stanowisku Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty ws. zmian w systemie edukacji ogłoszonych przez ministra edukacji narodowej w dn. 27 czerwca br. Członkowie OSKKO wskazują na negatywne konsewencje zmiany organizacji szkół, zarzucając jednocześnie MEN, iż w debacie społecznej kwestia reorganizacji ustroju szkolnego w ogóle nie była poruszana.

MEN rozpoczęło konsultacje społeczne i uzgodnienia międzyresortowe podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego

Redakcja portalu, 21 Kwiecień 16, komentarze (0)

15 kwietnia br. do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych skierowane zostały dwa projekty rozporządzeń wprowadzające do podstawy programowej zmiany w zakresie wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.

Podstawa programowa wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego - trwają prekonsultacje

Redakcja portalu, 27 Luty 16, komentarze (0)

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprezentowało projekt zmian podstawy programowej w zakresie wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej. Konieczność modyfikacji podstawy zrodziła się, w efekcie podwyższenia od 1 września 2016 r. wieku inicjacji szkolnej do lat 7. Wszelkie uwagi w zakresie projektowanych zmian zgłaszać można, za pomocą dostępnego online formularza, do piątku 11 marca, do godziny 23.59. W dalszej kolejności rozporządzenie trafi do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

Akademia Dzieci - od marca w NInA rusza program warsztatów dla przedszkolaków i uczniów

Redakcja portalu, 24 Luty 16, komentarze (1)

Od początku marca do końca czerwca zorganizowane grupy przedszkolne i szkolne mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach z edukacji medialnej oraz w zajęciach muzycznych, organizowanych w Narodowym Instytucie Audiowizualnym (NInA) na warszawskim Służewie. Wystarczy się zarejestrować!

Ustawa cofająca obowiązek szkolny sześciolatków już w Senacie

Ustawa cofająca obowiązek szkolny sześciolatków już w Senacie

W trakcie 7. posiedzenia Sejmu - w dn. 30 grudnia br. - głosami większości parlamentarnej przyjęta została ustawa o zmiane ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja (druk nr 106) przewiduje przywrócenie obowiązku szkolnego od 7 roku życia, z możliwością rozpoczęcia nauki od 6 roku życia na wniosek rodziców, obowiązek rocznej nauki przedszkolnej przez dziecko 6-letnie, a także wzmocnienie pozycji kuratora oświaty. Ustawa trafi teraz do Senatu.

1 2 3 4 5 6 7 Następna >>