Około 30 proc. nastolatków pozostaje on-line cały czas i to niezależnie od zmian miejsca pobytu. 93,4 proc. codziennie korzysta z internetu w domu - wynika z badań “Nastolatki 3.0”, przeprowadzonych w 2016 roku przez NASK.

Wskaźniki strukturalne służące monitorowaniu edukacji i szkoleń w Europie 2016 - nowa publikacja Eurydcice

Najnowszy raport Eurydice Wskaźniki strukturalne służące monitorowaniu edukacji i szkoleń w Europie 2016 przynosi odpowiedź na zasadnicze pytania dotyczące aktualnego stanu edukacji w Europie. Raport został opracowany na potrzeby Komisji Europejskiej jako wsparcie i uzupełnienie dla jej nowej publikacji – Monitora Edukacji 2016.

Wyniki badania PISA 2015

Wyniki badania PISA 2015

10 miejsce w Unii Europejskiej w rozumowaniu w naukach przyrodniczych, 4 w czytaniu i interpretacji, 6 w matematyce. Polscy uczniowie osiągnęli wyniki powyżej średniej OECD we wszystkich trzech obszarach objętych badaniem: rozumowania w naukach przyrodniczych, czytania i interpretacji, umiejętności matematycznych. Jednak ich wyniki są niższe niż podczas poprzedniej edycji badania w 2012 r. Po raz pierwszy uczniowie rozwiązywali zadania na komputerach, nie „na papierze”.

Sukces polskich dziesięciolatków w badaniu TIMSS

Sukces polskich dziesięciolatków w badaniu TIMSS

Polscy czwartoklasiści, razem z uczniami z Finlandii i Litwy, zajęli 17. miejsce pod względem osiągnięć matematycznych na 49 krajów uczestniczących w badaniu TIMSS 2015. Pod względem osiągnięć przyrodniczych polscy uczniowie są na 9. miejscu na 47 krajów.

Lokalni liderzy o zmianach w edukacji - raport Krajowej Sieci Konsultacyjnej Liderów

Likwidacja gimnazjów – sprzeciw! Powrót do 4-letniego liceum – zdecydowane „tak”! Jak wyjaśnić tę rozbieżność opinii? Co o polskim systemie edukacji i zapowiadanych zmianach myślą nauczyciele, rodzice uczniów i samorządowcy? Prezentujemy Raport Krajowej Sieci Konsultacyjnej Liderów: 3 spojrzenia na szkołę.

Monitora kształcenia i szkolenia 2016 - już dostępny!

Monitora kształcenia i szkolenia 2016 - już dostępny!

Komisja Europejska udostępniła tegoroczną edycję „Monitora kształcenia i szkolenia”. Publikacja poświęcona rozwojowi systemów kształcenia i szkolenia w UE, przyczynia się do realizacji celów strategicznych ram europejskiej współpracy w dziedzinie kształcenia i szkolenia, ogólnej strategii Komisji na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia oraz europejskiego semestru koordynacji polityki gospodarczej.

CKE policzyła EWD

CKE policzyła EWD

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik poinformował, że na stronie www.ewd.edu.pl zostały upublicznione trzyletnie wskaźniki edukacyjnej wartości dodanej dla gimnazjów za okres 2014–2016. Obecnie można prześledzić wskaźniki EWD z dziewięciu kolejnych okresów trzyletnich (od okresu 2006–2008) dla ponad 6 tysięcy gimnazjów w Polsce. Z prezentacją wskaźników połączona jest wyszukiwarka szkół (wg nazwy i/lub lokalizacji) oraz porównywarka szkół (w gminie, powiecie oraz wybranych przez użytkownika). Wskaźniki szkoły można rozpatrywać w krajowym układzie współrzędnych i/lub w lokalnych układach odniesienia (gmina, powiat, województwo).

NIK o opiece przedszkolnej w województwie świętokrzyskim

NIK o opiece przedszkolnej w województwie świętokrzyskim

Gminy w województwie świętokrzyskim nie zagwarantowały na rok szkolny 2016/2017 miejsc w przedszkolach dla wszystkich trzylatków. W skontrolowanych gminach zabrakło miejsc dla prawie 200 dzieci w tym wieku, bo pierwszeństwo miały starsze przedszkolaki, a także sześciolatki, które po odroczeniu o rok edukacji szkolnej, mogły zostać w przedszkolu. Jednak w części gmin władze samorządowe wprowadzały, niezgodne z prawem, zasady rekrutacji ograniczające prawo dzieci sześcioletnich do kontynuacji wychowania przedszkolnego. Dodatkowo rodzicom dzieci cztero- i pięcioletnich, które obowiązkowo należało przyjąć do przedszkoli, nie wszędzie zapewniono dogodną dla rodziców dostępność opieki. Dzieci kierowano do placówek oddalonych o wiele kilometrów, proponowano opiekę tylko do południa lub na „drugą zmianę”, czyli tylko po południu.