Sejm uchwalił zmiany w prawie oświatowym

Sejm uchwalił zmiany w prawie oświatowym

W trakcie obrad 32. posiedzenia Sejmu posłowie debatowali nad propozycją reformy edukacji zakładającą m.in. powrót do 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum ogólnokształcącego. Ostatecznie izba uchwalił ustawy Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe. Za ustawą Prawo Oświatowe było 230 posłów, przeciwko – 199, a pięciu wstrzymało się od głosu. Za przyjęciem drugiej ustawy głosowało - 229, przeciw - 199, wstrzymało się - 5 posłów.

Reforma edukacji: Co z uczniami szkół muzycznych? Rzecznik Praw Obywatelskich pisze do MEN oraz MKiDN

Obecnie kształcenie muzyczne na poziomie podstawowym realizowane jest w dwóch typach szkół: szkołach muzycznych I stopnia oraz ogólnokształcących szkołach muzycznych I stopnia. Te ostatnie realizują – oprócz kształcenia artystycznego – również kształcenie ogólne, odpowiadające 6-letniej szkole podstawowej. Uczniowie tych placówek realizują więc jednocześnie obowiązek szkolny, a wraz z ich ukończeniem uzyskują wykształcenie podstawowe. Tymczasem z treści publikacji prasowych i wpływających do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wniosków wynika, że pojawiły się wątpliwości co do tego, czy zmiany, zawarte w projektach ustaw Prawo oświatowe oraz Przepisach wprowadzających ustawę Prawo oświatowe, polegające m.in. na przekształceniu szkół podstawowych w szkoły ośmioletnie obejmą również ogólnokształcące szkoły muzyczne I stopnia.

Wyniki badania PISA 2015

Wyniki badania PISA 2015

10 miejsce w Unii Europejskiej w rozumowaniu w naukach przyrodniczych, 4 w czytaniu i interpretacji, 6 w matematyce. Polscy uczniowie osiągnęli wyniki powyżej średniej OECD we wszystkich trzech obszarach objętych badaniem: rozumowania w naukach przyrodniczych, czytania i interpretacji, umiejętności matematycznych. Jednak ich wyniki są niższe niż podczas poprzedniej edycji badania w 2012 r. Po raz pierwszy uczniowie rozwiązywali zadania na komputerach, nie „na papierze”.

ZRP o projektach ramowych planów nauczania dla szkoły branżowej

ZRP o projektach ramowych planów nauczania dla szkoły branżowej

Związek Rzemiosła Polskiego w stanowisku skierowanym do Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, odniósł się do projektów ramowego planu nauczania dla branżowej szkoły I stopnia. W zaprezentowanych w dniu 30.11.2016 r. projektach ramowych planów nauczania dla szkoły branżowej I stopnia (w którą ma przekształcić się obecna ZSZ) całkowicie pominięto kwestię planowania rozkładu godzin nauczania z uwzględnieniem młodocianego pracownika, a także możliwość organizacji nauki w klasach wielozawodowych.

Unia Metropolii Polskich zaniepokojona procedowanymi zmianami w systemie edukacji

"Rewolucyjna likwidacja obecnego systemu edukacji opiera się na fałszywych przesłankach, dyskredytujących wieloletni, wysoko oceniany dorobek uczniów, rodziców, nauczycieli i samorządów" - przeczytać można w stanowisku Komisja Unii Metropolii Polskich ds. Edukacji i Mediów w sprawie procedowania w Parlamencie RP zmian w systemie edukacji. Obradujący w dn. 29 listopada br. w Gdańsku samorządowcy, zauważają ponadto, iż "likwidacja tysięcy gimnazjów w Polsce to utrata świetnych i sprawdzonych zespołów ludzkich, które podejmowały pracę z młodym człowiekiem w najtrudniejszym etapie rozwojowym". Pełna treść stanowiska w rozwinięciu.

NIK o systemie informacji oświatowej

NIK o systemie informacji oświatowej

W ocenie Najwyższej Izby Kontroli system informacji oświatowej nie wspiera efektywnie realizacji zadań w obszarze oświaty. Do grudnia 2015 roku budowa tego systemu nie została całkowicie zakończona. W efekcie brak kompletności i wiarygodności danych w bazie nowego SIO utrudniał realizację polityki oświatowej państwa oraz dostęp do informacji publicznej.

Projekty podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych oraz ramowych planów nauczania dla wszystkich typów szkół - trwają prekonsultacje

Podstawa programowa kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz ramowe plany nauczania – to dwa projekty, które przekazano dzisiaj (30 listopada) do opiniowania wszystkim zainteresowanym w ramach prekonsultacji. MEN zachęca ekspertów, nauczycieli, rodziców, uczniów do przesyłania opinii, na które oczekuje do 9 grudnia.

RPO w sprawie reformy oświaty

RPO w sprawie reformy oświaty

Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił - w wystąpieniu generalnym do Minister Edukacji Narodowej - obawy rodziców, nauczycieli, uczniów i samorządowców, jakie otrzymał po ogłoszeniu (16 września) konsultacji społecznych projektu likwidacji gimnazjów. Zwraca uwagę, że skutki proponowanych zmian dotkną nie tylko dzieci kończące szkołę podstawową, ale także pierwszoklasistów, dzieci z zerówek, a także gimnazjalistów a nawet uczniów liceów i techników. Do tego doprowadzą bowiem zmiany w sposobie naboru do szkół, likwidacja gimnazjów i konieczna z tego powodu zmiana granic obwodów szkolnych.