Można już głosować na Eko Odkrywców

Można już głosować na Eko Odkrywców

Ruszyło głosowanie na projekty, których młodzi autorzy zakwalifikowali się do finału konkursu Eko Odkrywcy 4. O granty pieniężne na realizację ekologicznych pomysłów walczy 20 zespołów z całej Polski. Głosować można od 1 do 15 grudnia br. za pośrednictwem strony www.ekoodkrywcy.pl.

CKE policzyła EWD

CKE policzyła EWD

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik poinformował, że na stronie www.ewd.edu.pl zostały upublicznione trzyletnie wskaźniki edukacyjnej wartości dodanej dla gimnazjów za okres 2014–2016. Obecnie można prześledzić wskaźniki EWD z dziewięciu kolejnych okresów trzyletnich (od okresu 2006–2008) dla ponad 6 tysięcy gimnazjów w Polsce. Z prezentacją wskaźników połączona jest wyszukiwarka szkół (wg nazwy i/lub lokalizacji) oraz porównywarka szkół (w gminie, powiecie oraz wybranych przez użytkownika). Wskaźniki szkoły można rozpatrywać w krajowym układzie współrzędnych i/lub w lokalnych układach odniesienia (gmina, powiat, województwo).

Wystartowała druga edycja programu edukacyjnego "Lubella inspiruje i edukuje"

Wystartowała druga edycja programu edukacyjnego "Lubella inspiruje i edukuje"

Wystartowała druga edycja programu edukacyjnego „Lubella inspiruje i edukuje”, dedykowanego gimnazjalistom z całej Polski. Uczestnicy poznają zasady prawidłowego odżywiania i komponowania posiłków oraz przekonają się, dlaczego w ich diecie nie może zabraknąć produktów zbożowych. Będą też mogli wziąć udział w konkursie i wygrać atrakcyjne nagrody – unikalne warsztaty z popularnym szefem kuchni oraz fotografem, specjalizującym się w tematyce kulinarnej. Ponadto, każda ze zwycięskich szkół otrzyma bon finansowy o wartości 1500 zł.

Uczniowie napiszą książki i dowiedzą się, jak je wydać

Uczniowie napiszą książki i dowiedzą się, jak je wydać

„Konkurs: Misja – Książka!” to literacki turniej pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, w którym uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych napiszą i przygotują do wydania własne zbiory opowiadań.

ZMP: Likwidacja gimnazjów - nieuzasadniona

ZMP: Likwidacja gimnazjów - nieuzasadniona

Zarząd Związku Miast Polskich podczas posiedzenia w Poznaniu 26 sierpnia 2016 r. negatywnie zaopiniował zapowiedź likwidacji gimnazjów, gdyż - jak podkreślano - nie ma żadnych poważnych argumentów przemawiających za tą zmianą.

Znamy terminy egzaminu gimnazjalnego i maturalnego w 2017 roku

Znamy terminy egzaminu gimnazjalnego i maturalnego w 2017 roku

Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła dziś harmonogram przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego oraz egzaminu maturalnego w 2017 roku.

Konwent Marszałków Województw RP: Debata na temat zapowiadanej reformy systemu edukacji

Gościem drugiego dnia, odbywającego się w minionym tygodniu (2-3 sieprnia) w Szczecinie, konwentu Marszałków Województw RP był Maciej Kopeć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, który przedstawił założenia szykowanej reformy systemu edukacji. Zakłada ona m.in. likwidację gimnazjów i powrót do 8-letniej szkoły powszechnej. Następnie młodzież będzie miała do wyboru czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum lub dwustopniową szkołę branżową, która ma zastąpić dzisiejsze szkoły zawodowe. Samorządowcy nie mają wątpliwości, że zmiany te nie tylko uderzą w samorządy i ich finanse, ale przede wszystkim wprowadzą chaos i będą obciążeniem dla dzieci, rodziców i nauczycieli.

Samorządowcy ze ZMP przeciwni likwidacji gimnazjów

Samorządowcy ze ZMP przeciwni likwidacji gimnazjów

Podczas posiedzenia Zarządu Związku Miast Polskich w Sokołowie Podlaskim, 22 lipca br. z udziałem minister edukacji, Anny Zalewskiej oraz przedstawicieli miast z Podlasia i stowarzyszeń zrzeszających rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół, dyskutowano na temat planowanych przez rząd reform w systemie edukacji.