Zarząd Główny Związku Nauczycielstwo Polskiego zdecydował, że od 20 grudnia 2016 r. rozpoczyna procedury zmierzające do wszczęcia sporu zbiorowego ze wszystkimi szkołami i placówkami objętymi działaniami ZNP. Zaostrzenie kursu przez centralę ma związek z niespełnieniem postulatów wyrażonych w uchwale nr 20/2016 Zarządu Głównego ZNP z 18 października br. w sprawie ogólnopolskiej akcji protestacyjnej ZNP „Nie dla chaosu w szkole” dotyczących.

Transmisja zajęć dla uczniów "Czytaj kulturę!"

Transmisja zajęć dla uczniów "Czytaj kulturę!"

Narodowy Instytut Audiowizualny zaprasza na transmisje zajęć „Czytaj Kulturę!” dla gimnazjalistów i licealistów. W ramach spotkań uczestnicy podróżują przez teksty kultury, także popularnej, poszukując punktów stycznych. Organizatorzy, do udziału w zajęciach, w sposób szczególny zachęcają uczniów przygotowujących się do matury.

Społeczne wysłuchanie publiczne w sprawie oświaty

Społeczne wysłuchanie publiczne w sprawie oświaty

Ogólnopolskie organizacje gmin i powiatów - Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP i Związek Powiatów Polskich - we współpracy z organizacjami społecznymi, działającymi w sferze oświaty, organizują społeczne wysłuchanie publiczne ustawy Prawo oświatowe wraz z przepisami wprowadzającymi, które odbędzie się w poniedziałek 12 grudnia br., od godziny 10.30 do ok. 13.00, w Warszawie w Sali Warszawskiej Pałacu Kultury i Nauki. Organizatorzy do udziału w wysłuchaniu zapraszają uczestników procesu legislacyjnego: kluby poselskie, Kancelarię Prezydenta RP, Ministerstwo Edukacji Narodowej, a także media. Wysłuchanie będzie też transmitowane on-line – w dniu wysłuchania.

Zbierz drużynę i stwórzcie machinę! Jubileuszowa edycja ogólnopolskiego konkursu "Eksperyment Łańcuchowy"

Jak przetransportować metalową kulkę z punktu A do punktu B, wykorzystując przy tym jak najwięcej praw fizyki? Oto wyzwanie, którego po raz piąty podejmą się uczestnicy jedynego takiego eksperymentu w Polsce. W konkursie może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku. Wystarczy do 31 marca 2017 przesłać zgłoszenie, a następnie skonstruować machinę transportującą kulkę i zaprezentować ją publiczności podczas finału konkursu. Pula nagród V edycji Eksperymentu Łańcuchowego to aż 50 000 zł.

Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa 2016 - sprawdźmy czy nasze dzieci wiedzą, jak zachować się w trudnej sytuacji

Każdy rodzic stara się chronić swoje dziecko przed niebezpieczeństwem. Uczymy, tłumaczymy, przekonujemy, pokazujemy. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby dziecku nie stało się nic złego. Jak jednak sprawdzić czy nasza pociecha będzie potrafiła zachować się odpowiednio w sytuacji trudnej, w momencie realnego zagrożenia? Czy dziecko rzeczywiście wie już wszystko, co potrzebne, aby poradzić sobie w takim momencie?

Koalicja "NIE dla chaosu w szkole" apeluje do Prezydenta RP

Koalicja "NIE dla chaosu w szkole" apeluje do Prezydenta RP

"Likwidacja gimnazjów, skrócenie o rok kształcenia ogólnego, reorganizacja sieci szkół spowoduje pogorszenie jakości kształcenia i warunków nauczania, a rodzice są niewątpliwie słusznie zaniepokojeni zarówno zakresem, jak i trybem wprowadzanych zmian, które negatywie i bezpośrednio odbiją się na edukacji zarówno obecnych, jak i przyszłych uczniów" - przeczytać można w petycji do Prezydenta RP, wystosowanej przez organizatorów Ogólnopolskiej Manifestacji „NIE dla chaosu w szkole”, która w dniu wczorajszym przeszła ulicami stolicy. Sygnatariusze - reprezentujący różne środowiska związane z edukacją - wnoszą o zawetowanie projektu ustawy Prawo oświatowe oraz projektu ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, powołując się na list Prezydenta RP do ZNP (z dn.19.05.2015), w którym ten zapewniał, iż nie poprze „ustaw, które są wymierzone w duże grupy społeczne, które mówiąc wprost są antyspołeczne, które nie powstały w drodze dialogu i konsensusu społecznego”. Pełna treść petycji w rozwinięciu.

"Chodź na słówko" w Internetowym Teatrze TVP dla szkół

"Chodź na słówko" w Internetowym Teatrze TVP dla szkół

Telewizja Polska S.A. wspólnie z poznańskim Centrum Sztuki Dziecka, zaprasza do obejrzenia spektaklu pt. "Chodź na słówko". Przedstawienie zobaczyć mogą na żywo uczniowie z wielu szkół w całej Polsce, gdyż będzie ono relacjonowane przez Telewizję Polską w ramach projektu "Internetowy Teatr TVP dla szkół". Spektakl, rozpocznie się 21 listopada br. o godzinie 12.00. Przekaz dostępny będzie w formie kodowanej transmisji internetowej.

ZNP będzie pikietował pod Sejmem

ZNP będzie pikietował pod Sejmem

W dniu jutrzejszym o godzinie 17.00 rozpocznie się pod Sejmem, organizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, pikieta „NIE dla chaosu w szkole”. Organizatorzy do udziału zapraszają m.in. rodziców, nauczycieli, samorządowców, ekspertów, pracowników akademickich, przedstawicieli i przedstawicielki organizacji pozarządowych.