Wskaźniki strukturalne służące monitorowaniu edukacji i szkoleń w Europie 2016 - nowa publikacja Eurydcice

Najnowszy raport Eurydice Wskaźniki strukturalne służące monitorowaniu edukacji i szkoleń w Europie 2016 przynosi odpowiedź na zasadnicze pytania dotyczące aktualnego stanu edukacji w Europie. Raport został opracowany na potrzeby Komisji Europejskiej jako wsparcie i uzupełnienie dla jej nowej publikacji – Monitora Edukacji 2016.

"Prawo autorskie w edukacji: jak unikać naruszeń?" - broszura od KOED

"Prawo autorskie w edukacji: jak unikać naruszeń?" - broszura od KOED

Kto może korzystać z dozwolonego użytku edukacyjnego? Na czym polega cel edukacyjny? Czy w sieci istnieją egzemplarze? Jak i kiedy działa prawo cytatu? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w zaktualizowanej wersji broszury wydanej po raz pierwszy w 2015 roku Prawo autorskie w edukacji: jak unikać naruszeń? omawia najważniejsze elementy tzw. dozwolonego użytku edukacyjnego, tj. przepisów regulujących korzystanie z chronionych utworów w działalności edukacyjnej.

Lokalni liderzy o zmianach w edukacji - raport Krajowej Sieci Konsultacyjnej Liderów

Likwidacja gimnazjów – sprzeciw! Powrót do 4-letniego liceum – zdecydowane „tak”! Jak wyjaśnić tę rozbieżność opinii? Co o polskim systemie edukacji i zapowiadanych zmianach myślą nauczyciele, rodzice uczniów i samorządowcy? Prezentujemy Raport Krajowej Sieci Konsultacyjnej Liderów: 3 spojrzenia na szkołę.

"Ewaluacja w szkole i przedszkolu" - darmowy poradnik Ery Ewaluacji

"Ewaluacja w szkole i przedszkolu" - darmowy poradnik Ery Ewaluacji

Zachęcamy do zapoznania się z przygotowaną przez zespół Ery Ewaluacji publikacją „Ewaluacja w szkole i przedszkolu” pod red. Agnieszki Borek i Magdaleny Tędziagolskiej. Poradnik ma na celu wspieranie szkół i przedszkoli w prowadzeniu ewaluacji. Opisano w nim cały proces ewaluacji – od jej projektowania, przez prowadzenie badań, do sposobów wykorzystania uzyskanych wyników. Autorki skupiają się przede wszystkim na praktycznych aspektach tego procesu, prezentując przykłady i gotowe rozwiązania. Opracowanie zawiera ponadto zestaw prostych i użytecznych metod badawczych.

Monitora kształcenia i szkolenia 2016 - już dostępny!

Monitora kształcenia i szkolenia 2016 - już dostępny!

Komisja Europejska udostępniła tegoroczną edycję „Monitora kształcenia i szkolenia”. Publikacja poświęcona rozwojowi systemów kształcenia i szkolenia w UE, przyczynia się do realizacji celów strategicznych ram europejskiej współpracy w dziedzinie kształcenia i szkolenia, ogólnej strategii Komisji na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia oraz europejskiego semestru koordynacji polityki gospodarczej.

"Education at a Glance" - najnowsza edycja raportu OECD do pobrania

"Education at a Glance" - najnowsza edycja raportu OECD do pobrania

Zachęcamy do lektury tegorocznej edycji, przygotowywanego przez OECD, sprawozdania „Education at a Glance”. Raport jest autorytatywnym źródłem informacji na temat stanu edukacji na całym świecie. Dokument prezentuje kluczowe dane na temat wyników działań instytucji edukacyjnych, a także: wpływu uczenia się w różnych krajach, zasobów finansowych i ludzkich inwestowanych w edukację, dostępu do, udziału i postępów w zakresie edukacji; środowisk nauki oraz organizacji szkół.

Zarobki nauczycieli i dyrektorów szkół w Europie - 2015/16

Zarobki nauczycieli i dyrektorów szkół w Europie - 2015/16

Sieć Informacji o Edukacji w Europie EURYDICE udostępniła raport pt. Teachers’ and School Heads’ Salaries and Allowances in Europe. Opracowanie obejmuje krótką część porównawczą dotyczącą zarobków nauczycieli i dyrektorów szkół w Europie w roku szkolnym 2015/16 oraz indywidualne fisze krajowe.

"Edukacja dla ludzi i planety. Budowanie zrównoważonej przyszłości dla wszystkich" - raport UNESCO

Pod tytułem „Edukacja dla ludzi i planety. Budowanie zrównoważonej przyszłości dla wszystkich” (Education for People and Planet. Creating Sustainable Future for All) ukazał się najnowszy Raport na temat stanu edukacji na świecie (Global Education Monitoring Report). W dniu oficjalnej prezentacji Raportu – 6 września 2016 r. w 50 krajach zorganizowane zostały specjalne wydarzenia, podczas których zaprezentowano najważniejsze dane i wyniki badań na temat stanu edukacji na świecie. Tegoroczna edycja dokumentu stanowi kontynuację poprzednich Raportów programu Edukacji dla Wszystkich (EFA Global Monitoring Report – GMR), wydawanych corocznie od 2002 roku i rejestrujących stan realizacji celów programu Edukacja dla Wszystkich – w skali globalnej, w poszczególnych regionach i krajach.