"Prawo autorskie w edukacji: jak unikać naruszeń?" - broszura od KOED

"Prawo autorskie w edukacji: jak unikać naruszeń?" - broszura od KOED

Kto może korzystać z dozwolonego użytku edukacyjnego? Na czym polega cel edukacyjny? Czy w sieci istnieją egzemplarze? Jak i kiedy działa prawo cytatu? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w zaktualizowanej wersji broszury wydanej po raz pierwszy w 2015 roku Prawo autorskie w edukacji: jak unikać naruszeń? omawia najważniejsze elementy tzw. dozwolonego użytku edukacyjnego, tj. przepisów regulujących korzystanie z chronionych utworów w działalności edukacyjnej.

Unia Metropolii Polskich zaniepokojona procedowanymi zmianami w systemie edukacji

"Rewolucyjna likwidacja obecnego systemu edukacji opiera się na fałszywych przesłankach, dyskredytujących wieloletni, wysoko oceniany dorobek uczniów, rodziców, nauczycieli i samorządów" - przeczytać można w stanowisku Komisja Unii Metropolii Polskich ds. Edukacji i Mediów w sprawie procedowania w Parlamencie RP zmian w systemie edukacji. Obradujący w dn. 29 listopada br. w Gdańsku samorządowcy, zauważają ponadto, iż "likwidacja tysięcy gimnazjów w Polsce to utrata świetnych i sprawdzonych zespołów ludzkich, które podejmowały pracę z młodym człowiekiem w najtrudniejszym etapie rozwojowym". Pełna treść stanowiska w rozwinięciu.

RPO w sprawie reformy oświaty

RPO w sprawie reformy oświaty

Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił - w wystąpieniu generalnym do Minister Edukacji Narodowej - obawy rodziców, nauczycieli, uczniów i samorządowców, jakie otrzymał po ogłoszeniu (16 września) konsultacji społecznych projektu likwidacji gimnazjów. Zwraca uwagę, że skutki proponowanych zmian dotkną nie tylko dzieci kończące szkołę podstawową, ale także pierwszoklasistów, dzieci z zerówek, a także gimnazjalistów a nawet uczniów liceów i techników. Do tego doprowadzą bowiem zmiany w sposobie naboru do szkół, likwidacja gimnazjów i konieczna z tego powodu zmiana granic obwodów szkolnych.

ZNP będzie pikietował pod Sejmem

ZNP będzie pikietował pod Sejmem

W dniu jutrzejszym o godzinie 17.00 rozpocznie się pod Sejmem, organizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, pikieta „NIE dla chaosu w szkole”. Organizatorzy do udziału zapraszają m.in. rodziców, nauczycieli, samorządowców, ekspertów, pracowników akademickich, przedstawicieli i przedstawicielki organizacji pozarządowych.

Prezydium Rady Dialogu Społecznego: Wstrzymać reformę strukturalną oświaty

Prezydium Rady Dialogu Społecznego: Wstrzymać reformę strukturalną oświaty

"Wprowadzanie tak dużych zmian w tempie zaproponowanym przez stronę rządową stwarza uzasadnione zagrożenie, że zostaną one wprowadzone bez należytego przygotowania" - przeczytać można w stanowisku strony pracowników i strony pracodawców Zespołu problemowego ds. usług publicznych Rady Dialogu Społecznego z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie projektu ustawy – Prawo oświatowe oraz projektu ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe. W przyjętej przez stronę społeczną opinii, która trafiła do premier Beaty Szydło, pracownicy i pracodawcy domagają się przesunięcia reformy strukturalnej o minimum 1 rok. Pełna treść stanowiska w rozwinięciu.

Nauczyciele Roku apelują o urealnienie propozycji zmian w oświacie

Nauczyciele Roku apelują o urealnienie propozycji zmian w oświacie

"Pani Minister, w naszym odczuciu Pani działania mają charakter nieprzemyślany i szkodliwy dla polskiej edukacji. Tej, której na swój sposób poświęciliśmy nasze życie" - przeczytać można w liście otwartym, jaki Nauczyciele Roku skierowali do szefowej resortu oświaty. Dziewięcioro podpisanych pod listem laureatów prestiżowego, współorganizowanego przez MEN konkursu, stawia minister Zalewskiej szereg pytań, m.in. dotyczących deprecjonowania wyników polskich gimnazjalistów w międzynarodowych testach oraz lekceważenia głosów środowisk akademickich wyrażających zaniepokojenie forsowanymi przez resort zmianami w systemie edukacji. Pełna treść listu w rozwinięciu.

NIK o szkoleniu młodzieży uzdolnionej sportowo

NIK o szkoleniu młodzieży uzdolnionej sportowo

System szkolenia młodzieży uzdolnionej sportowo jest nieskuteczny. Wadliwe są przede wszystkim procedury naboru, które nie gwarantują, że szkoleniem zostaną objęci uczniowie o najwyższym potencjale sportowym. NIK wskazuje również, że spada efektywność szkolenia: tylko połowa młodych zawodników poprawia swoje osiągnięcia, duża część rezygnuje z startów w zawodach lub nie uzyskuje w nich zaplanowanych wyników, a jeszcze inni w ogóle odchodzą ze szkół sportowych.

WZZ "Solidarność - Oświata": Reformę należy przesunąć

WZZ "Solidarność - Oświata": Reformę należy przesunąć

Wolny Związek Zawodowy "Solidarność - Oświata" domaga się przesunięcia decyzji o dokonaniu zmian w dotychczasowym systemie edukacji o minimum rok. Negatywnie opiniując projekty ustawy - Prawo oświatowe oraz ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe, związkowcy zwracają uwagę, iż brak jest zarówno propozycji całościowych zmian w podstawach programowych, jak i całościowej propozycji ramowych planów nauczania na poszczególnych etapach kształcenia i w poszczególnych klasach. W rozwinięciu pełna treść stanowiska WZZ "Solidarność - Oświata".