NIK o programach aktywizacji zawodowej dla zwalnianych lub zagrożonych utratą pracy nauczycieli

Realizacja programów aktywizacji zawodowej nie poprawiła znacząco sytuacji zwalnianych nauczycieli na rynku pracy. Pomoc okazała się mało skuteczna, przede wszystkim dlatego, że w znacznym stopniu objęła osoby niezagrożone bezpośrednio utratą pracy, a nawet takie, które z systemem oświaty miały jedynie związek okazjonalny. W efekcie zaledwie kilkanaście procent uczestników programów wsparcia podjęło nową pracę poza sektorem oświaty.

Unia Metropolii Polskich zaniepokojona procedowanymi zmianami w systemie edukacji

"Rewolucyjna likwidacja obecnego systemu edukacji opiera się na fałszywych przesłankach, dyskredytujących wieloletni, wysoko oceniany dorobek uczniów, rodziców, nauczycieli i samorządów" - przeczytać można w stanowisku Komisja Unii Metropolii Polskich ds. Edukacji i Mediów w sprawie procedowania w Parlamencie RP zmian w systemie edukacji. Obradujący w dn. 29 listopada br. w Gdańsku samorządowcy, zauważają ponadto, iż "likwidacja tysięcy gimnazjów w Polsce to utrata świetnych i sprawdzonych zespołów ludzkich, które podejmowały pracę z młodym człowiekiem w najtrudniejszym etapie rozwojowym". Pełna treść stanowiska w rozwinięciu.

Oświatowa "Solidarność" nie wyklucza protestu

Oświatowa "Solidarność" nie wyklucza protestu

"NSZZ „Solidarność” zdecydował się na wykorzystanie szansy, jaką dają negocjacje. Jednak, w przypadku braku porozumienia, nie wykluczamy przeprowadzenia akcji protestacyjnych" - przeczytać można w komunikacie Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z obrad posiedzenia Rady KSOiW w Dobieszkowie 17-18 listopada 2016 r. Oświatowa "Solidarność" zaostrza kurs wobec rządu, po tym jak za niewystarczające uznała rozwiązania prawne mające zabezpieczyć miejsca pracy pracowników oświaty, zaproponowane przez PiS. W rozwinięciu pełna treść komunikatu.

WZZ "Solidarność - Oświata": Reformę należy przesunąć

WZZ "Solidarność - Oświata": Reformę należy przesunąć

Wolny Związek Zawodowy "Solidarność - Oświata" domaga się przesunięcia decyzji o dokonaniu zmian w dotychczasowym systemie edukacji o minimum rok. Negatywnie opiniując projekty ustawy - Prawo oświatowe oraz ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe, związkowcy zwracają uwagę, iż brak jest zarówno propozycji całościowych zmian w podstawach programowych, jak i całościowej propozycji ramowych planów nauczania na poszczególnych etapach kształcenia i w poszczególnych klasach. W rozwinięciu pełna treść stanowiska WZZ "Solidarność - Oświata".

Oświatowa "Solidarność" domaga się pakietu osłonowego dla zagrożonych zwolnieniem pracowników oświaty

Opiniując projekty ustaw Prawo oświatowe oraz Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” zgłosiła zasadnicze zastrzeżenia dotyczące chociażby zabezpieczeń osłonowych dla zagrożonych zwolnieniami pracowników oświaty. Rada - w ramach pakietu osłonowego - domaga się m.in. przywrócenia prawa do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę dla wszystkich nauczycieli we wszystkich typach szkół i placówek oświatowych. W rozwinięciu pełna treść komunikatu z nadzwyczajnego posiedzenia Rady w dn. 19 października 2016 r.

Zarobki nauczycieli i dyrektorów szkół w Europie - 2015/16

Zarobki nauczycieli i dyrektorów szkół w Europie - 2015/16

Sieć Informacji o Edukacji w Europie EURYDICE udostępniła raport pt. Teachers’ and School Heads’ Salaries and Allowances in Europe. Opracowanie obejmuje krótką część porównawczą dotyczącą zarobków nauczycieli i dyrektorów szkół w Europie w roku szkolnym 2015/16 oraz indywidualne fisze krajowe.

Maszerują zmiany w OHP

Maszerują zmiany w OHP

Włączenie OHP w nowy system szkolnictwa zawodowego, szersza oferta pracy za granicą i atrakcyjniejsze oferty zatrudnienia w kraju oraz możliwość uzyskania mieszkania dzięki spółdzielni socjalnej – to propozycje zmian w funkcjonowaniu Ochotniczych Hufców Pracy. Zostały zaprezentowane podczas poniedziałkowej konferencji w Śląskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP w Katowicach, w której uczestniczył sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed.

Oświatowa "Solidarność" żąda objęcia pakietem osłonowym pracowników szkół i placówek oświatowych

Obradująca w dniu wczorajszym Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” wystosowała apel do rządu i parlamentu RP, w którym domaga się zagwarantowania środków finansowych niezbędnych do wdrożenia reformy, a także objęcia pakietem osłonowym pracowników szkół i placówek oświatowych. W razie niepowodzenia rozmów z rządem, Rada nie wyklucza podjęcia akcji protestacyjnej. W rozwinięciu pełna treść sprawozdania z nadzwyczajnego posiedzenia Rady KSOiW.