Poleć treść:

Koalicja "NIE dla chaosu w szkole" apeluje do Prezydenta RP

Redakcja portalu, 20 Listopad 16 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Koalicja "NIE dla chaosu w szkole" apeluje do Prezydenta RP

"Likwidacja gimnazjów, skrócenie o rok kształcenia ogólnego, reorganizacja sieci szkół spowoduje pogorszenie jakości kształcenia i warunków nauczania, a rodzice są niewątpliwie słusznie zaniepokojeni zarówno zakresem, jak i trybem wprowadzanych zmian, które negatywie i bezpośrednio odbiją się na edukacji zarówno obecnych, jak i przyszłych uczniów" - przeczytać można w petycji do Prezydenta RP, wystosowanej przez organizatorów Ogólnopolskiej Manifestacji „NIE dla chaosu w szkole”, która w dniu wczorajszym przeszła ulicami stolicy. Sygnatariusze - reprezentujący różne środowiska związane z edukacją - wnoszą o zawetowanie projektu ustawy Prawo oświatowe oraz projektu ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, powołując się na list Prezydenta RP do ZNP (z dn.19.05.2015), w którym ten zapewniał, iż nie poprze „ustaw, które są wymierzone w duże grupy społeczne, które mówiąc wprost są antyspołeczne, które nie powstały w drodze dialogu i konsensusu społecznego”. Pełna treść petycji poniżej.

Petycja do Prezydenta RP

Warszawa, 19.11.2016 r.

Szanowny Pan
Andrzej Duda
Prezydent RP

Szanowny Panie Prezydencie!

My – rodzice, nauczyciele, przedstawiciele szkół publicznych, niepublicznych i społecznych, świata akademickiego, organizacji pozarządowych działających na rzecz polskiej edukacji i samorządów - uczestnicy Ogólnopolskiej Manifestacji „NIE dla chaosu w szkole”,  odbywającej się 19 listopada 2016 r. w Warszawie, nie zgadzamy się na burzenie systemu oświaty i niepotrzebną rewolucję, jaką niesie ze sobą planowana reforma edukacji.

Panie Prezydencie!

Reprezentujemy różne środowiska związane z edukacją i wiemy, że polska szkoła potrzebuje zmian. Uważamy jednak, że problem nie leży w istniejącym ustroju szkolnym. Likwidacja gimnazjów, skrócenie o rok kształcenia ogólnego, reorganizacja sieci szkół spowoduje pogorszenie jakości kształcenia i warunków nauczania, a rodzice są niewątpliwie słusznie zaniepokojeni zarówno zakresem, jak i trybem wprowadzanych zmian, które negatywie i bezpośrednio odbiją się na edukacji zarówno obecnych, jak i przyszłych uczniów.

Dlatego domagamy się wstrzymania tej nieprzemyślanej reformy i rozpoczęcia dyskusji nad strukturą szkolną, która gwarantowałaby wszystkim uczniom wystarczająco długi okres kształcenia ogólnego, nie ograniczałaby możliwości dalszej edukacji oraz zapobiegałaby segregacji uczniów, zarówno w szkołach jak i między szkołami. Jesteśmy otwarci na różne argumenty i dyskusję, której zabrakło w trakcie tzw. konsultacji społecznych poprzedzających reformę. W trakcie tych konsultacji nie omówiono kwestii zmiany struktury szkolnej. Ministerstwo nie posiada też żadnych zapisów poruszanych tam spraw. Protestujemy przeciwko wątpliwym argumentom, mającym uzasadniać reformę. Prosimy o wysłuchanie naszych głosów i apelujemy o prawdziwą debatę nad polską edukacją.

Panie Prezydencie!

W liście do ZNP (z dn.19.05.2015) pisał Pan, że nie poprze „ustaw, które są wymierzone w duże grupy społeczne, które mówiąc wprost są antyspołeczne, które nie powstały w drodze dialogu i konsensusu społecznego”. Planowana reforma edukacji jest właśnie taką ustawą! To niedobra zmiana w edukacji!

Szanowny Panie Prezydencie!

Wnosimy o zawetowanie projektu ustawy Prawo oświatowe oraz projektu ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe.

W imieniu uczestników i uczestniczek Ogólnopolskiej Manifestacji „NIE dla chaosu w szkole”

delegacja w składzie:
Sławomir Broniarz